127 Den 5en brachten de Boeren op een afstand van ruim 5 K M. eene veldbatterij in positie tegen Colenso en beschoten daarmee fort Molyneux en den spoorweg, aldus de pogingen der Engelschen om achtergebleven goederen in het ontruimde kamp aldaar met gepant serde wagens weg te voeren belemmerende. Inmiddels was het bombardement van Ladysmith door Joubert, die aan White den len November een wapenstilstand had toegestaan om zijne gewonden, vrouwen en kinderen op Durban te evacueeren, voortgezet en werd de stad door zwaar geschut onder vuur genomen. Dit geschut was opgesteld op den Pepworthheuvel, den Boelwaua- heuvel en op Lombardskop. De generaal White had van Joubert de concessie verkregen de ziekenverpleging over te brengen naar een punt op 6 K.M. afstand van de stad, waar de inrichting geen overlast van het bombardement zou ondervinden. Het was een van de lessen iu beschaving en menschelijkheid, waarvoor Engeland heet te strijden, welke Joubert aan die natie gaf. Den 6en werd Ladysmith slechts matig beschoten en stei en de federalen zich tevreden met het bemoeilijken van verkenningen van uit den ballon. Meer actief traden de Boeren nabij Colenso op, dat opnieuw geoccupeerd werd. Een gepantserde trein uit Estcourt, dat bezet werd gehouden door een bataljon Dublin Fusiliers en eenige aldeelingen Natalsche volunteers, kon dien dag tot nabij Colenso stoomen en vond de brug over de Blauwkransrivier nog niet vernield, de baan nabij Colenso echter opgebroken. Ten Noorden van de stad evenwel hadden de Yrijstaters een spoorwegbrug bij van Zijl laten springen. Den volgenden dag, den 7eii werd het vuur der Boeren wat krach tiger; men beschikte blijkbaar toen nog niet over een voldoend aantal zware stukken om eene levendige beschieting te kunnen doorzetten. Den 9,n gelukte het nog aan een gepantserden trein tot nabij Colenso te komen. Artillerievuur uit fort Wylie dwong echter tot teruggaan. Ook door infanterie voorposten van de federalen was de trein beschoten. Blijkbaar wonnen de Boeren geleidelijk terrein naar het Zuiden. Tevens werd dien dag de benarde veste krachtiger dan vorige dagen gebom bardeerd. Alles wees erop, dat de Engelschen weldra ook Estcourt zou den ontruimen om achter de Mooirivier een nieuw kamp te betrekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 151