128 Door het overbrengen van een der beide 40 ffi van Lombardskop naar den Boelwanaheuvel kon van het bombardement meerdere uitwer king worden verwacht. Tegelijkertijd trokken de Boeren de inslui tingslinie dichter aan en kwam het dien dag tot schermutselingen op verschillende punten nabij de stad. In het Zuiden daarvan kreeg commandant Botha het zelfs een weinig te kwaad. De volgende dagen viel er weinig bijzonders voor. Te Estcourt was de Engelsche bevelhebber Murray ernstig bevreesd voor een aanval der Boeren, wien het voornemen werd toegeschreven de basis te Durban te bedreigen. Het ontbreken van juiste berichten omtrent de handelingen van het 6000 man sterke commando der federalen in Zoeloeland gaf in verband met Jouberts agressie naar 't Zuiden wellicht aanleiding tot de defensieve maatregelen door de autoriteiten in Natal genomen. Den 18en vernielden 450 man federalen de spoorbaan op 4 K.M. ten Zuiden van Colenso, terwijl den volgenden dag 4000 man van het insluitingsleger naar het Zuiden trokken om Botha in zijn be weging in de richting van Estcourt te steunen. Op denzelfden datum werd "Weenen, ruim 30 K.M. ten Z.O. van Colenso, door eeE6 afdeeling Boeren, waarschijnlijk behoorende tot het commando in Zoeloeland, bezet. Uit Ladysmith, dat den 14en hevig beschoten werd, deden de En- gelschen in den ochtend van dien dag een uitval om eene 380 man sterke afdeeliDg Boeren van een door haar bezet kopje te verjagen. De Engelsche batterij moest na een gevecht van een uur wijken en onverrichterzake binnen de stad terugkeeren. Het verlies aan de zijde der Boeren was zeer gering, aan die der Engelschen meer be duidend. Het bombardement werd krachtig voortgezet en berokkende veel schade aan gebouwen in de stad. Den 15en lieten de Boeren de Bulwerbrug over de Toegela bij Colenso springen en kwam de voorhoede van hunne macht ten Zuiden van Ladysmith in contact met het inmiddels door te Durban ontscheep te versche troepen versterkte garnizoen van Estcourt. Een gepantser de trein in den ochtend van dien dag van uit het kamp te Estcourt ter verkenning naar het Noorden gezonden, bereikte zonder stoornis Chieveley, omstreeks 8 K.M. van Colenso, maar ontspoorde op den

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 152