129 erugweg in de nabijheid van Frère. Yan den trein, samengesteld uit locomotief en tender tusschen twee wagons vóór en twee achter de machioe, vielen de beide voorste wagens, op een waarvan een 7 tg was opgesteld, bediend door een aantal mariniers, op den weg om. Het gevecht, dat de Engelschen moesten leveren om de werkzaamheden bij het uitschakelen van de locomotief te dekkeD, eindigde met eene overgave. Yan de 170 man op den trein vervoerd, kwamen een dertig tal, waaronder vele gewonden te Estcourt terug, de overigen werden gevangen genomen. Dank zij het standhouden der Engelschen gelukte het den machinist met zijne machine te ontsnappen. Ook hier dus hadden de Engelschen met hunne gepantserde treinen déveine. Dat het dagelijks en op hetzelfde tijdstip uitzenden van zulk een trein ten slotte moest uitloopen op teleurstelling, ligt voor de hand. Het wil ons toeschijnen, dat de gepantserde treinen waar over men in Natal beschikte, in vele gevallen goede diensten konden bewijzen, doch dat het gebruik ervan voor den verkenningsdienst volstrekt indruischte tegen de beginselen, welker toepassing eene verkenning kunnen doen siagen. Op denzelfden dag, dat ten Zuiden van Colenso door de Boeren dit voordeel werd behaald, bezetten 600 federalen den bergpas bij Helpmekaar en was dus een opmarsch van de troepen in Zuid-Natal naar de door de Boeren geoccupeerde landstreek via Pietermaritz- burg en Greytown niet mogelijk zoDder tijdig gesignaleerd te worden. Evenmin een ontsnappen langs dien weg van een deel van het inge sloten garnizoen. Den 176n namen 2000 Boeren met 8 veldstukken eene positie in te Ennertdale, 8 K.H. ten Noordwesten van Estcourt. Wijden we, alvorens de verrichtingen der Boeren verder te bespre ken, een oogenblik onze aandacht aan den toestand, waarin de Britsche troepen zich op dit tijdstip bevonden. Denzelfden dag, waarop Krüger zijn ultimatum aan de Engelsche regeering deed kennen, werd de last tot het mobiliseeren van een legerkorps verstrekt, terwijl tevens een deel der reserve werd opge roepen. Uit de beschouwingen van overste C. de Witt in de N.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 153