131 telden 7 bataljons infanterie, 4 treiDCompagnieën, 8 veldhospitalen, 4 ziekentreinen, 2 ziekenschepen, 4 compagnieën werklieden, werk plaatsen, etc. Overste de Witt berekent de sterkte van dit legerkorps op 49 298 menschen, 11.186 paarden en 13.850 muildieren. De drie iufanteriedivisiën zouden dan te zamen 29.253 officieren en manschappen tellen, de cavaleriedivisie 5534, de étappetroepen 9387 en de overige afdeelirgen 5124. Na aftrek der noncombattan ten komt de overste tot de volgende getallen: 32.608 infanteristen of na aftrek van de troepen nooriig op de basis en langs de operatieliin 8152 man per divisie, 3584 cavaleristen en 1172 bereden infanteristen, en 114 vuurmonden. Hierbij is uitgegaan van de onderstelling, dat de troepen op oorlogs sterkte en, dat er geen zieken waren. In de Army and Navy Gazette werd echter opgemerkt, dat die sterkte niet was bereikt, terwijl waar men in Europa reeds rekent op een verlies aan strijders door ziekten van ongeveer 20 pCr., dit peicectgetal in Zuid-Afrika belangrijk booger zal geweest zijn als gevolg van klimatologische invloeden, die ïich bij de reeds besproken minderwaardigheid der reservisten en bij het bekende lijden aan geheime ziekten van een groot deel van het Brit- sche leger, natuurlijk heviger hebben doen gelden. Zooveel is zeker, dat de generaal Bulier, die den 31en October te Kaapstad debarkeerde, al dadelijk tot het inzicht kwam, dat van een krachtig offensief met deze troepen en die reeds in Zuid-Afrika aanwezig, geen sprake kon zijn. De generaal Hildyard, commandant der 2e brigade van de le divisie, werd met een deel zijner brigade en andere troepen te Durban in de tweede helft van November ontscheept, zoodat de generaal sir Francis Clery, die met het opperbevel in Natal belast werd, omstreeks dat tijdstip in staat werd gesteld de beweging der federalen naar het Zuiden te stuiten, doch meer doen vermocht hij niet. Aan de 2e brigade waren toegevoegd 3 veldbatterijen en 2 compagnieën genie van de le divisie 1). 1) Bulier scheen zich, om welke redenen dan ook, verplicht te hebben gezien zoowel het divisie- als het brigadeverband te verbreken. Zoo werd de chef der 2e divisie aan het hoofd gesteld van troepen samengesteld uit de le brigade van de le divisie en uit afdeelingen van de beide andere divisiën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 155