133 Ladysmith zoo krachtig mogelijk te doen en mag het niet juist ge zien heeten, dat Clery achtereenvolgens twee detachementen vooruit schoof en daardoor den Boeren de gelegenheid bood, die afdeelingen een gelijk lot te doen ondergaan als de makkers in Ladysmith. Waarschijnlijk heeft generaal Clery niet vermoed, dat afdeelingen der federalen zich tot op zulke groote afstanden van hunne hoofdmacht zouden wagen. De groote beweeglijkheid der Boeren maakte het hun echter mogelijk dit te ondernemen, zonder daarmede te veel op spel te zetten. De generaal Clery, die zooals we reeds aanteekenden, slechts over 3 veldbatterijen beschikte, en slechts zeer weinig cavalerie en bereden infanterie te zijner beschikking had, troepensoorten welke onmisbaar waren tegen een vijand, wiens bewegingen zich door zulk eene hooge mate van snelheid kenmerkten, begreep terecht, dat een opmarech naar het Noorden geen succes kon hebben zoolang hij nog niet be hoorlijk voorzien was van genoemde wapensoorten. Hij wist echter, dat de gansche Britsche natie met ongeduld de tijding van Ladysmith's ontzet verbeidde en wellicht moeten we daarin den prikkel zien tot het ontijdig vooruitschuiven van de afdee lingen Hildyard en Barton, welke detachementen zeer waarschijnlijk tot taak hadden de kunstwerken over de Boschjesmans- en de Mooirivier te beschermen om aldus te voorkomen, dat het gros op zijn marsch belangrijke vertraging zoude ondervinden. Met welk gevolg deze maatregelen werden beloond, vermeldden wij reeds. De bevelhebber van het legerkorps, generaal Buller, oordeelde het noodig zich in persoon van den staud van zaken in Natal te over tuigen, zeker weinig gerustgesteld door de berichten van dat gedeelte van het oorlogsterrein. Het lag in zijne bedoeling, zelf eenige rege lingen te treffen, zooals bij dat uitdrukte, „de bewegingen der troepen te coördineeren", om daarna weder aan Clery de leiding der zaken toe te vertrouwen. Hij debarkeerde den 2.r>en te Durban. Mocht het voortrukken der Boeren naar het Zuiden het vermoeden hebben opgewekt, dat zij voornemens waren de Britsche basis zelf aan te tasten, de achtereenvolgens te Durban ontscheepte versterkingen maakten de uitvoering van dat plan onuitvoerbaar, dwongen Joubert integendeel tot het concentreeren van zijn troepen achter de Toegela.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 157