139 stelling. Het doet zich gelden door de tegenstellingen van het log zwoegen door de ondergeschikte luitenantsrangen, naast het voortspoe den naar de meer zelfstandige hoogere stellingendoor het eentoonig werken zonder opwekkende vooruitzichten, naast het op jongen leef tijd vervullen van een belangrijken werkkring; door de zorgen in heden en toekomst van het eene huisgezin, naast het onbekrompen leven vrij voort in het anderedoor het zich zuinig moeten ontzeggen van elk genot, naast het gul genietendoor het hokken van den een met vrouw en kinderen in de benauwde luitenantswoning, terwjjl de ander met de zijnen vertoeft in het ruime hoofdofficiers gebouwdoor het leven zonder verwachting, gebroken door te rasch in elkander gestorte illusies, naast de loopbaan die de stoutste verwachtingen overtrof; door in éen woord niets naast alles. En zet men zoo'n verschil in loopbaan in rijksdaalders om, dan vindt men dat de officier, die na 15 jaren bij de gratie der regeering kapitein wordt, in dien tijd 25000 gulden, zegge 1/l ton, minder heeft ontvangen dan de gelukkige die binnen 14 jaren majoor werd. Was eerst bedoelde na 14 jaren dienst als officier komen te over- IjjdeD, dan liet hij zijne weduwe 900 gld. pensioen per jaar na, terwijl de majoorsweduwe dan 1200 gld. zou gekregen hebben. Zelfs met den dood treedt geen recht of billijkheid in. ^\aar dergelijke toestanden, met kleine wijzigingen, jaren voort duren, moet hun invloed zich neerdrukkend doen gelden op den geest van het misdeelde gedeelte en moet de geleverde arbeid daarvan de gevolgen ondervinden. Wel zal de plichtsbetrachting blijven, maar het heilige vuur, de vooruitstrevende drijfkracht moet tanen. De volbrachte diensten blijven vermoedelijk onberispelijk maar bij den werker ontbreken de geestdrift, die wonderen doet, de ziel die leven geeft. Er kan op den duur geen voldoening zijn over het te vol- btengen werk, geen vreugde over nieuw opgedragen arbeid. Een vroege, kille herfst zonder vuur in den haard. Het land moet daarvan ongewenschte gevolgen ondervinden. Daar deze meerendeels negatief zijn vallen zij echter niet spoedig opmaar daarom zijn zij niet minder ernstig. Een gevolg heeft zich echter al duidelijk geteekend, zeer veel jonge genie-officieren hebben in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 163