141 Erkennen wij dus gaarne dat meer gelijkheid in de verhoudings- cijfers der officiersrangen bij de verschillende wapens een der factoren is die meer gelijkheid van loopbaan kan brengen, daarnaast zjjn correc- tiën noodig, zonder welke deze maatregel geen doel zal kunnen treffen. Er zijn betrekkingen, die een bepaalden rang eischen. De com pagnies-, batterij-, eskadrons-commandant, die oyer eenige luitenants te bevelen en die heeren te beoordeelen heeft, moet kapitein zijn. Zoo moet de bataljons-commandant om dezelfde redenen de meerdere in rang zijn van de kapiteins, enz. enz. Maar er zijn ook betrek kingen, die geen verband houden met den rang van den daarmede belasten officier. Zij zouden evengoed door een luitenant als door een kapitein, door een kapitein als door een majoor, door een majoor als door een luitenant-kolonel vervuld kunnen worden zonder eenig nadeel voor den dienst. De rangen aan die betrekkingen verbonden berusten meerendeels op redeneeringen die met den werkkring weinig of niets te maken hebben. Er moet in het officierskorps, evenals in elke corporatie of zaak, vooruitgang, opklimming, geleidelijke ver betering van positie wezenwerd daar niet voor gezorgd dan kreeg men geen officieren althans geen goede. Binnen de grenzen der bil lijkheid zijn dus ook voor gewichtige werkzaamheden hoogere rangen vastgesteld, zonder dat deze daarbij uit den aard der zaak bepaald moeten passen. Doch ziet, nu blijkt dat misgetast is toen men daardoor de billijkheid wilde betrachten, want de aangenomen verdee ling der rangen over de verschillende wapens leidt juist tot groote onbillijkheden. Verbeteren is dus door de ondervinding noodig ge bleken een middel daartoe volgt nu uit het voorgaande van zelf, op ruime schaal worde speling gelaten om in die betrekkingen, die daar toe in de termen vallen, een luitenant, of een kapitein, of een majoor, of een luitenant-kolonel te plaatsen. Er is niets nieuws onder de zon. Thans reeds kunnen adjudants plaatsen door luitenants en kapiteins vervuld worden, de inspecteur der draagbare wapenen kan kapitein zoowel als majoor zijn, een majoor der genie werd adjudant van den gouverneur-generaal en is het nu nog als kolonel, ziedaar eenige grepen uit een voorraad, die in de toe komst dus alleen maar bij alle wapens ruimer, zoo ruim mogelijk gemaakt moet wordon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 165