142 Nog door een ander middel is tot grootere gelijkheid te komen. Eenige betrekkingen zijn zelfs onafhankelijk van het wapen van den officier, die ze vervult, zoo kunnen officieren van alle wapens (en waarom ook niet van de administratie) adjudant van den gouver neur-generaal worden j zoo is het kabinet van den leger commandant, de generale staf, de topographische dienst voor alle wapens te be reiken zoo kunnen ook niet-administratie officieren bij de inten dance komen; zoo zijn de offioieren der marechaussee uit meer dan een wapen te trekken. Ook in dat opzicht ga men eene goede schrede verder. De plaatselijke staf, de afdeeling personeel D. v. O., de inspectie der draagbare wapenen, de constructiewinkel, eenige magazijnsdiensten, de subsistentenkaders, e. a. worden voor twee of meer wapens of dienstvakken opengesteld. "Worden de twee aangegeven correcties op de tevens verbeterde cijfers der formatie toegepast dan wordt de gang van zaken de volgende. Er komt eene eerste luitenantsplaats open onverschillig bij welk wapen of dienstvak. Bij de afdeeling „personeel" van het Dep. v. Oorlog wordt nu uitgemaakt bij welk wapen of dienstvak de pro motie tot len luitenant het slechtst is, de chef van dat wapen of dienstvak krijgt daarna het verzoek een 2en luitenant voor bevorde ring voor te drageD, en de zaak is in orde. Staan twee wapens volkomen gelijk dan geve de leeftijd bij de luitenants, die op N°. 1 staan, den doorslag. Yoor de bevordering tot de hoogere rangen wordt de quaestie eenigszins ingewikkelder. Komt eene kapiteinsplaats open, dan wordt in beginsel gehandeld, zooals zooeven voor de aanvulling van de le luitenantsplaats is aan gegeven. Maar komen achtereenvolgens meerdere plaatsen bij een zelfde wapen open, dan kan het gebeuren dat bij dat wapen gebrek zal ontstaan aan een voldoend aantal kapiteins voor die betrekkingen, waaraan de kapiteinsrang onafscheidelijk verbonden moet blijven compagnies-, batterij-, eskadronscommandant. Doet zich dat geval voor en is daarin niet te voorzien door de toepassing der aangegeven twee correctiesdan, maar dan ook eerst treedt de noodzakelijkheid in van ongelijkheid, dan moet wat het zwaarste is het zwaarste

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 166