143 •wegeD. Zoolang die noodzakelijkheid duurt ga dan de bevordering bij een wapen beter dan bij de anderen, maar de afdeeling „personeel" zitte doorloopend bij het vinkentouw om de ongelijkheid op te hef fen, zoodra het mogelijk is. Daar kome verder nog bij, dat de aanspraken op de promotiën tot de hoogere rangen steeds berekend worden van de aanstelling tot len luitenant; wie dus, door den aangegeven exceptioneelen toestand, bij de bevordering tot kapitein eens door den kameraad van een ander wapen mocht zijn voorbij gegaan blijve daardoor niet achtergesteld gedurende zijne verdere loopbaan, maar hij trede waar het verdere bevordering betreft weer eerlijk in de oude rechten, gerekend van den benoemingsdatum tot len luitenant. Yolgens die beginselen kan de promotie tot en met den luitenant- kolonelsrang geregeld worden. Om te voorkomen, dat meer wisseling van werkkring ontstaan kan, dan in het belang van een goeden gang van zaken wenschelijk is, zou daarbij den regel vast te stellen zijn dat elk hoofdofficier minstens twee jaren gehandhaafd blijft in een eenmaal toegedachten werkkring, wanneer geen dringende reden voor het tegendeel bestaat. De geneeskundige dienst zal door de bijzondere opleiding en den bijzonderen werkkring niet geheel in het stelsel kunnen medegaan, maar voor de artsen geldde, dat zij in de bevordering deelen van den officier, die naast ouder is in aanstelling tot len luitenant. Wanneer officieren over de oplossing der promotie-quaestie spreken wordt veelal gezegd, dat ongeacht de bevordering tot hoogere rangen, men al tevreden zou zijn als de traktementen maar na een vast aan tal jaren verhoogd en voor ieder gelijk gesteld werden. De oplos sing in dien zin is echter zoo eenvoudig niet als het lijkt. Wil men haar tot stand brengen zonder de schatkist te na te komen, dan moeten uit een reeks van jaren de cijfers geput worden, die aange ven na hoeveel tijd gemiddeld die traktements-verhoogingen verkre gen zijn, en dan moet dat gevonden gemiddeld voor allen en ieder als vast geldend aangenomen worden. Men zou dan b.v. na 4 jaren het traktement van len luitenant krijgen, na 12 jaren dat van kapi tein, enz. ongeacht of men dien rang dan verworven had of niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 167