TER OVERWEGING 1). Maar om een dergelijke taak 2) te volbrengen heeft men een kolo niaal leger noodig, dat werkelijk een koloniaal leger is en niet een voudig een leger in de koloniënhetgeen volstrekt Diet 't zelfde beteekent. Wij zullen ons wel wachten hier de discussie te heropenen over de wijze van aanhechting 3) der toekomstige koloniale armee. Het voornaamste is, dat, welke wijze van aanhechting ook aangeno men worde, het koloniale leger zelfstandig zij (ait bien son autonomie) dat het geen gevaar loope te worden opgeslorpt, genivelleerd in het groote organisme, waaraan men het vasthecht. En dat het afzonder lijk zijnde, ook zijn afzonderlijke chefs hebbe, bij wie de koloniale idee en de toepassing van 't hen ten dienste staande werktuig boven alle andere overwegingen gaan. Wenschelijk is, dat de voorwaarden van toetreding en uittreding zoodanig geregeld zijn, dat het koloniale leger niet uitsluitend dienen kan tot springplank voor de met alle mogelijke academische graden toegeruste geleerden, wien slechts een gemakkelijke en snelle veldtocht mankeert om nog vlugger hoogeren rang te winnen. Men moet vooral voorzichtig zijn tegenover de lieden, die in de kolonieën willen komen om daar eens een hernieuwde uitgave van Austerlitz te bezorgen ten eerste laten de kolonieën geen Austerlitz toe en verder zijn deze lieden slecht voorbereid op de langzame geduld - eischende ondankbare en weinig roemzuchtige werkzaamheden, die het dagelijksch brood, de eenige vruchtbare arbeid, zjjn van den kolonialen officier 1) Overgenomen uit een opstel van den Luit. Kolonel Lyautey, getiteld: „Du róle colonial de l'armée" in La Revue des deux mondes van 15 Januari 1900. 2) Het leger als werktuig van kolonisatie. 3) Bedoeld is, of het koloniale leger zal rangschikken onder den Minister van Marine of onder dien van Oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 169