bovenstaande reden gedurende de toekomstige oorlogen voor de troe pen dan ook regel zijn. Hieruit volgt, dat niet alleen de spijsbereiding in tijd van oorlog door de troepen zelf zal moeten geschieden, maar zij daarbij ook beperkt zullen zijn tot eigen hulpmiddelen. Kan een en ander al eens aangevuld of verbeterd worden, door b.v. materieel van de bewoners van het land in gebruik te nemeD, des te beter, maar met het oog op de massa's, waaruit de heden- daagsehe legers bestaan, mag men daar niet meer op rekenen. De uitrusting en organisatie der troepen moeten dus rekening houden met het feit, dat de troepen steeds en in alle omstandigheden in staat moeten zijn, zelf de verstrekte levensmiddelen zoodanig te bereideD, dat de volle voedingswaarde tot haar recht kan komen, d. i. dat daarvan een voedsel kan worden bereid geheel volgens de regelen der voedingsleer. Ofschoon, vooral in de laatste decenniums, alles wat op het krijg voeren betrekking heeft, zooals wapens, kleeding, verpleging, enz. over 't algemeen beter en doelmatiger is geworden, heeft men dat gene, wat in verband staat met de spijsbereiding te velde zeer stief moederlijk behandeld en is dit nagenoeg onveranderd gebleven. De regeling dezer materie is dan ook zonder uitzondering bij alle legers zeer gebrekkig. Nu is het waar, dat proefnemingen met betrekking tot de spijs bereiding te velde eigenaardige bezwaren opleveren, die niet of hoogst moeieljjk uit den weg te ruimen zijn. Het voornaamste bezwaar is wel, dat een met rede begaafd wezen in dit opzicht met zich geen proeven wil laten nemen, vooral met het oog op de nadeelige ge volgen, die voor het pbysiek daaraan verbonden kunnen zijn. Bovendien krijgt men gedurende de manoeuvres van de spijsberei ding door de troepen zelf, al een zeer slecht beeld, vooral ook weder, met betrekking tot de gevolgen. In de eerste plaats duurt het bivouakeeren en kampeeren dan hoogstens een paar dagen, welke te voren bekend zijn gemaakt. Hierdoor kan men zorgen, ais voren bedoelde proeven op til zijn, dat de broodzak goed gevutd is 1), terwjjl 1) Dit verschijnsel heeft zioh bij herhaling- in Frankrijk en in Duitschland voorgedaan»

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 16