150 dus in 't algemeen den soldaat opleiden tot oorlogsschutter, niet tot concoursschutter'1'' 1). Voorzeker, dat alles is mogelijk maar niet yoldoende, en m. i. ook niet de bedoeling van het Voorschrift. Beter ware het te eischen Wij moeten in 't algemeen en in de le plaats den soldaat opleiden tot oorlogsschutter, en in 't alge meen- en in de 2e plaats tot een goed schutter. 2) Of dat nu mogelijk of onmogelijk is, doet aan de zaak betrek kelijk weinig af. Ik beu van meening, dat zulks wel mogelijk is (in 't algemeen), en zij, die zulks niet mogelijk achten, gelieven te gedenken, dat, hoe ouderwetsch het ook lijkt er nog zeer velen zijn, die den dikwijls niet te verwerpen stelregel volgen: „Vergt 't onmo gelijke om het mogelijke te verkrijgen Slechte oogeD, onvaste handen en zenuwachtige mannen zijn er altijd geweest en zullen altijd blijven bestaan. Dezulken worden nooit goede schutters en al worden zij hoewel het te betreuren is goedgekeurd voor den dienst, men kan bezwaarlijk den Gen. dienst daarvan een verwijt maken. Verder geeft Slagpin eeue definitie van een oorlogsschutter en zegt: „Een oorlogsschutter, daar bedoel ik mede een man van wien men vergen kan, dat hij op 500 600 M. zijn tegenstander vrij zeker weet te treffen, en die verder natuurlijk terdege is geoefend in salvo- vuur, gebruik van het terrein, etc." Wat het eerste gedeelte betreft kan ik in 't geheel niet met Slagpin medegaan. Schrijver toch heeft vooraf verklaard, dat de eischen, die men aan het gros stelt, veel te hoog zijn en beweert ook dat ons V. S. V. te hooge eischen stelt. Maar ik vraag U, wat doet Slagpin zelf. Hij vergt van een oorlogschutter, dat hij op 500 a 600 M. zijn tegenstander vrij zeker weet te treffen! Wat mij betreft, ik zou dien eisch niet durven stellen en ik neem mijn hoed af voor Slagpin, als hij op 500 en 600 H., vrij zeker een romp of eenmansschijf weet te treffen. 1). Ik cursiveer. 2). Met opzet schrijf ik goed schutter uit vrees, dat men het woord, scherpschut ter, te reglementair, te letterlijk zou opvatten. Men kan'n goed schutter zijn zonder direct scherpschutter (C. of V. oef:) te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 174