BOEKBESCHOUWINGEN. Maleische taal. Eerste stuk. Overzicht der Grammatica door C. Spat, eerste luitenant der Infanterie, leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie. Bij het bestaan van reeds zoovele Maleische Spraakkunsten waar onder zeer goede en zeer bruikbare zijn moet de verschijning van een nieuw boek als het in hoofde genoemde zeker wel de aandacht trekken van allen, die eenig belangstellen in de studie van het maleisch. Geen wonder dan ook, dat onze „verwachting" ten opzichte van deze nieuwe „Grammatica", vooral wat de practische bruikbaarheid daarvan betreft, groot was. Dan, een nadere kennismaking daarmede heeft ons in dit opzicht vrij wel teleurgesteld. Niet, dat er niets uit te leeren valt en er niets goeds in te vinden is, integendeel, gaarne willen wij erken nen, dat het daaraan in dit boek niet ontbreekt, (een en ander is echter ook in zijne voorgangers te vinden), maar de hier verzamelde stof is op zulk een, laten wij het maar noemen geleerdewijze behandeld, dat het voor den gebruiker van gemeld boek, die slechts alledaagsche of gewone, geen bijzondere of z. g. hoogere taalstudieën gemaakt heeft, uiterst moeilijk moet vallen, den schrijver in zijne verklaringen enz. behoorlijk te volgen, zoodat het ons alles behalve verwonderen zal, wan neer zulk een dit boek in spijt van zijne goede eigenschappen in een hoek neersmakt, om er verder niet meer naar om te kijken, en zijn toevlucht te nemen tot een der oudere Maleische Spraakkunsten, die aan minderen eenvoud en grootere beknoptheid ook grootere duidelijkheid en verstaanbaarheid paren. Wij begrijpen trouwens ook niet, waarom in dergelijke boeken steeds, en zonder bepaalden noodzaak, gebruik moet werden gemaakt van Latijnsche en andere vreemde uitdrukkingen liefst zelfs zonder eenige verklaring of uitlegging daarvan terwijl het Hollandsch, dunkt ons, toch ontwikkeld en woordenrijk genoeg is, om den schrijver niet in den steek te laten bij het zoeken van gelijkwaardige uitdrukkingen of benamingen, die al dat vreemde vervangen kunnen en voor den gewonen lezer duidelijk zijn. Het zoude ons te ver voeren, wanneer wij het hier bedoelde boek blad

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 176