men Toorts zich voor geld nog altijd veel kan aanschaffen 1). In de tweede plaats treedt op de tijdstippen, dat de spijzen bereid moeten worden, stilzwijgend tusschen beide partijen een soort wapenstilstand in, zoodat ongestoord het afkoken ten einde kan worden gebracht. Het ligt voor de hand, dat men aldus aan eene gebrekige regeling veel te gemoet kan komen. De wijze waarop te velde de spijzen bereid moeten worden, is bjj alle legers der beschaafde staten nagenoeg gelijk. Als brandstof wordt overal hout gebezigd, en de vuren worden zooveel mogelijk aange legd in z. g. kookgaten, terwijl de bereiding der spijzen in den regel voor meerdere personen tegelijk geschiedt 2), het kookgereedschap is evenwel over het algemeen onvoldoende. Bij de verschillende legers is namelijk ieder man voorzien van een kook- of eetketel, welke gemiddeld l'/j a 21/, L kan bevatten en door hem zelf moet medegevoerd worden. Het kookgereedschap voor meerdere personen bestaat gewoonlijk uit één, nagenoeg cyiin- dervormig vat met deksel, terwijl somtijds hieraan nog braadpannen zijn toegevoegd. Vorengenoemde gereedschappen, benevens de noo- dige bijlen, messen, enz. worden voor het vervoer op voertuigen geladen, welke steeds de troepen moeten volgen 3). Indien de voer tuigen de troepen niet kunnen volgen, geschiedt dat vervoer door dragers of draagdieren. In den laarsten tijd is bij de meeste legers het kookgereedschap te velde belangrijk uitgebreid, vooral is dit reeds sedert geruimen tijd het geval met het Zwitsersche leger. Het kookgereedschap van ieder bataljon is aldaar besloten in 5 kisten, waarvan 4 voor de compagnieën en den kleinen staf en 1 voor de officierscantine. De compagnies- kisten bevatten 17 blikken kookketels, 4 waterketels en 1 koffiemolen. De kisten worden op gerequireerde voertuigen medegevoerd 4). Een gedetailleerde beschrijving van dat kookgereedschap evenals 1) Op eene zoodanige verbetering der verpleging kan en mag men te velde natuurlijk niet rekenen. 2) Hahn Maj. a. d. Die Zubereitung der Speisen im Kriege. Bladz. 11 Noot* 81 Feldpionier-Vorschrift für die Infanterie. Berlin. Instruction sur les travaux de campagne a l'usage des troupes d'Infanterie. Paris. 4) Yorschrift über die Feldkochgerathe der Infanterie. Bundesrathsbeschluss vomll August 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 17