159 herinnert, dit aan de Redactie (F. "VViggers, Redacteur Pembrila Betawi) te Batavia afstaan. Men behoeft 't niet in de Maleische taal te schrijven, want te Batavia wordt 't vertaald. Juist voorbeelden van rasgenooten zullen pakken en tot navolging prikkelen. Ten derde and not least moeten wij natuurlijk deze courant onder het bereik brengen van onze menschen. Men kan dit op verschillende ma nieren doen. M.i. ligt dit geheel op den weg onzer cantines. De Redactie is van plan geweest om op ruime schaal gratis-verspreiding toe te passen en had daartoe 6000 noodig. De Natie, die honderd duizenden voor de stamverwante Boeren bijeenbracht, gaf die 6000 gulden echter niet. De rok was nader dan het hemd! Volgens de lijsten, die de Uitgevers mij toonden, heeft de Soerat Chabar Soldadoe thans 17 officieren, 35 Inlandsche hoofden en 17 particuliere heeren als donateur (a f 5 per jaar), bovendien 5 officieren en 4 parti culiere heeren als begunstiger (k f 10 per jaar), terwijl een particulier f 25 en de Kon. Paketvaartmaatschappij en Z. H. de Sultan van Langkat ieder f 100 schonken. Uit Nederland meldden zich, trots een artikel in alle Hollandsche cou ranten, slechts 3 zegge, drie begunstigers aanDie resultaten zijn dus al zeer povertjes en daarom heeren, laat ons, de aanvoerders van Kromo, thans zelf de kat de bel aanbinden. Ik schreef hierboven, dat de cantines als 't ware aangewezen waren om deze zaak in orde te brengen. De Europeanen vinden er toch ook hun verschillende couranten en tijdschriften, ja zelfs geheele Bibliotheken en daarom mag, dunkt mij, nu ook wel wat geld voor Maleische lectuur besteed worden. Onze Amboineezen kunnen bijna allen lezen, dus zou het noodig wezen per Amboineesche compagnie 15 exemplaren te bestellen. Bij eene Inlandsche compagnie verstaan alleen het kader en de scho lieren die kunst en zijn dus b.v. 3 exemplaren reeds voldoende. Laat ons nu even nagaan, wat dat voor een groot garnizoen als b.v. hier te Batavia, wel kosten zou? 10de baton. 9 ex. f 22.50 2de res. baton. 9 r 22.50 Cavalerie 2 5.00 Bereden artie. 3 7.50 Vesting artie. 3 7.50 Subsistentenkader 4 10.00 totaal 75.00 (per jaar). Vergeleken met de kosten besteed aan Hollandsche en Buitenlandsche Bladen en Tijdschriften en het onderhoud van de bibliotheek, zeker al heel weinig!

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 183