164 dus de verbruikte hoeveelheid 10 M3, en kwam dus het geld voor 4 M3 te min ontvangen hout ten voordeele van de menage. Dat zoo'n enkele keer zoo'n scherpe controle noodig was, merkte men op uit het feit, dat, voordat men het hout dagelijks stuksgewijze uitgaf, nimmer gelden waren te goed gedaan voor te min ontvangen brandhout. Alles werd maandelijks opgebruikt. Bij bet tiendaagsch fourageeren dient, zoo gauw als het hout bij de compagnie is aangekomen, de officier van de week het hout te tellen. Bij de dagelijksche uitgave van vivres bepaalt hij het aantal te verstrekken stukken en laat de ontvangsten en uitgaven in het vivresboekje aanteekenen. Vergelijken wij nu de berekeningen hierboven van de onderofficiers menage met die, betrekking hebbende op de menage der compagnie, dan zien we daaruit, dat de onderoffieiersroenage elke maand f 12 moet toeleggen en die der compagnie daarentegen dezelfde som ontvangt. "Werkelijk niet erg billijk, niet waar. Waartoe dient nu zoo'n onbillijk heid, waarom de ééne menage bevoordeeld boven eene andere? Ik geloof, dat men het eenvoudigste aan deze onbillijkheid eene einde maakt door de volgende regeling. Per dag ontvangen compagnieën of detachementen, sterk hoogstens 50 man0,200 M3. hout. van 51 tot en met 100 man0,300 van 101 tot en met 150 man0,400 enz. N. B. De Korps- of Detachements-commandant bepaalt, hoeveel hout aan de onderofficiers-menage wordt te goed gedaan door elk der com pagnieën of detachementen, waartoe de onderofficieren behooren. Die hoeveelheid mag echter niet minder dan 0,100 M3., en niet meer dan 0,200 M3. per dag zijn. Zij, die vivres in natura ontvangen, krijgen een evenredig deel van het brandhout, dat verstrekt wordt aan de com pagnie of het detachement, waartoe zij behooren. (bv. bij eene sterkte van 100 man krijgt zoo'n persoon Tan 0,300 M3 Bovenstaande getallen, die natuurlijk alleen dienen om de gedachten te bepalen, moeten zoowel gelden voor Europeesche als voor inlandsche compagnieën of detachementen. Ook de wijze van verstrekking van petroleum is niet in den haak. Hoe sterker eene compagnie is, hoe meer petroleum er ontvangen wordt. Het aantal lampen in de chambrées en corridors blijft echter hetzelfde. Door de meerdere verstrekking heeft de menage minder geld voor pe troleum bij te passen. De verstrekking dient niet af te hangen van de sterkte, doch wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 188