Tan dat der overige legers zal achterwege gelaten worden, eerstens omdat het overal nagenoeg gelijkvormig is en in de tweede plaats daarvoor te veel plaatsruimte in dit tijdschrift zoude benoodigd zijn. Thans zal dan ook overgegaan worden tot eene korte beschouwing der bezwaren, verbonden aan het bestaande systeem van spijsbereiding te velde, om ten slotte de richting aan te geven, waarin eene oplos sing van dit vraagstuk is te zoeken. Bovenbedoelde bezwaren zijn in het algemeen de navolgende: 1'. Eene behoorlijke bereiding der spjjzen is nooit verzekerd aan gezien gekookt moet worden op open vuren, welke men niet kan regelen en die alleen goed branden, wanneer het niet regent en de brandstof behoorlijk droog is. Daartoe is het maken van afdaken dikwijls dringend noodigt 2®. Daar voor 't bereiden van spijzen op open vuren gemiddeld 2J/j uur noodig is (soep koken duurt nog veel langer), zullen de troepen in de 24 uur dikwijls slechts eenmaal kunnen koken, vooral als zij op marsch zijo, omdat er ook nog gezorgd moet worden voor warm water voor thee, koffie, enz. Dat één warme maaltijd in de 24 uur te weinig is, vooral wan neer aan den man zware moreele en physieke eischen gesteld wor den, spreekt van zelf. In gewone omstandigheden heeft de man in vredestijd overal twee dergelijke maaltijden. 3®. Het graven van kookgaten, maken van afdaken, ontvangen van levensmiddelen, opzoeken en ontvangen van brandstof, enz. kost veel tijd en neemt veel handen in beslag, een bezwaar, dat zich vooral zal doen gevoelen, wanneer de troepen vermoeid in bet bivouak of kamp, dan wel op voorposten komen. 4®. Het alarmeeren van een bivouak of kamp gedurende het af koken, evenals een haastige afmarsch tegen dien tijd, maakt de spijs bereiding voor dien dag zoo niet onmogelijk, dan toch hoogst bezwaarlijk. Yorenvermelde bezwaren, welke met tal van andere minder belang rijke kunnen vermeerderd worden, zouden reeds voldoende zijn, om het koken op open vuren te veroordeelen. Doch er kleven meer gebreken aan het bestaande systeem van spijsbereiding. Het over 't algemeen zeer onvoldoende kookgereedschap maakt eene behoorlijke toeberei ding der te verstrekken levensmiddelen zeer bezwaarlijk en bepaald

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 18