174 Reeds vermeldden wij, dat de federalen maatregelen hadden geno men om den eventueelen opmarsch der Britsche troepen uit het Zuiden en het overschrijden van de Yrijstaatsche grens te keeren. Onbekend met de operatieplannen van den Engelschen bevelhebber lag het in de rede, dat de Republikeinen er het eerst op bedacht waren zich daar te concentreeren, waar eene korte opmarschlijn den Engel schen de daaraan verbonden eigenaardige voordeelen zoude bieden en waar zij dezen dus met recht konden verwachten. Een blik op de kaart van Zuid-Afrika leert ons, dat de drie voornaamste haven plaatsen, Kaapstad, Port Elizabeth en East-London door spoorwegen communicatie hebben met de Republieken. De afstanden langs de spoorwegen van deze drie havens achtereenvolgens tot de plaatsen Hopetown, Colesberg en Bethulië, alie op, of nabij de Yrijstaatsche grens gelegen, bedragen 580, 305 en 289 Engelsche mijlen. Eerst genoemde afstand is bijna het dubbele van elk der laatstgenoemde afstanden. De twee Oostelijke lijnen zijn door een transversaallijn Stormberg-Middelburg verbonden, bovendien verschafte een vierde haven, Prince Alfred, tusschen Port Elizabeth en East-London, de gelegenheid om transporten te debarkeeren, zoodat, wijl Prince Alfred aan het spoorwegnet is aangesloten, n.l. bij Alicedale aan de lijn P. Eli- zabeth-Colesberg, de strategische opmarsch der afdeelingen, behoorende tot het legerkorps van Bulier, langs die lijnen wel waarschijnlijk moest lijken. Door de overgangen over de Oranjerivier bij Norvals- pont en Bethulië te forceeren, zou de hoofdmacht der Eogelschen, dreigende met een snellen opmarsch naar Bloemfontein, bij de fede ralen wellicht de vrees hebben opgewekt, dat eene vereeniging van de beide hoofddoelen hunner macht Croojé in het Westen, Joubert in Natal zoo niet onmogelijk, dan toch moeiljjk en tijdroovend zou de worden op een tijdstip, waarop die vereeniging in het belang der gemeene zaak gebiedend noodig werd. Deze strategie zou de Boeren gedwongen hebben tot het opbreken van het beleg van Kimberley de Britsche macht zou niet versnipperd zijn gewordende operatiën tegen het eerste object, Bloemfontein, waren dan gevoerd in eene streek, welke dank zij hare diohtere bevolking en rijkeren bodem beter had kunnen voorzien in de behoeften van groote troepenmassa's dan de dorre hoogvlakte tusschen Hopetown en Kimberley, waarop

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 198