175 de generaal Methuen bij zijne ongetwijfeld energieke pogingen om die stad te ontzetten, zulke dure ervaringen opdeed. Het is met het oog op het hierboven ontwikkelde, niet meer dan natuurlijk, dat, terwijl Joubert in Natal en Cronjé op de "Weste lijke grens het den ingesloten garnizoenen steeds lastiger maakten, de Yrijstaters in het Noorden der Kaapkolonie vielen en daar, door het vernielen van kunstwerken, den te verwachten bewegingen der Britsche macht hindernissen in den weg legden, waarvan de herstel ling en opruiming veel tijd zouden kosten, en van tijd juist was de overgave der benarde steden afhankelijk. Evenwel, de algemeene opinie in Engeland moest bevredigd wor den, dat was de factor, waarmede rekening werd gehouden, dat was de leidende gedachte. Even overijld als Hildyard in Natal te werk ging om Ladysmith toch spoedig te ontzetten, even heet gebakerd handelde men in de Kaapkolonie, waar de bekende Rhodes, in Kim- berley opgesloten, het zijne ertoe schijnt te hebben bijgedragen om de plannen van Bulier in dien zin te wijzigen, dat het ontzet van die stad van bijzaak hoofdzaak werd, dat men daartoe eene poging deed op een oogenblik, dat de ontscheepte macht, nog verminderd met die, welke tegenover de in 't Noorden der kolonie gevallen Yrijstaters ■noodig was, volstrekt onvoldoende genoemd mocht worden. Doch laat ons de gebeurtenissen niet vooruitloopen, keeren we terug op het tooneel van den strijd in het Westen. Was Yrijburg den federalen zonder eenige inspanning in handen gevallen, Kimberley in 't Zuiden en Mafeking Noordelijk van Yrijburg toonden zich minder bereid tot overgave en trachtten, zooals we reeds vermeldden, door het doen van uitvallen den belegeraars verliezen toe te brengen. De overste Kekewich in Kimberley stelde in het begin van November het garnizoen op verminderd rantsoen en trachtte met een twintigtal stukken van verschillende capaciteit het geschutvuur der Boeren, die den kring steeds nauwer sloten, zoo goed mogelijk te beantwoorden. Den 7en November stelden de Boeren een zwaar kanon op bij Beaconefield om met dit kort te voren uit Pretoria aangevoerde stuk de stad met meer voordeel te kunnen beschieten. Tevens werd dien

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 199