onmogeljjk, wanneer er slechts eenmaal in de 24 uur gekookt kan worden. Doch al bestond hiertoe de mogelijkheid wel, dan zoude de hoeveelheid spijzen toch te groot zijn, om achter elkaar genuttigd te worden. In dit laatste geval zal dan ook slechts een gedeelte der voedingsmiddelen verstrekt worden, waardoor uit den aard der zaak, de voeding onvoldoende is. Wat een behoorlijke toebereiding der levensmiddelen aangaat, zoo kan een doelmatig gebruik van het kookgereedschap hiertoe veel bijdragen. Met het oog op de voorschriften voor het Duitsche leger, waar ieder man bij afdeelingen kleiner dan een Zug voor zichzelf moet koken, schrijft dan ook de heer Laymann met betrekking tot het persoonlijk afkoken (1) „Die Schwierigkeit, im Kocbgeschirr am offenen Feuer „ein auch nur annaherend ertragliches Essen zu kochen, ist desshalb „so gross, weil es fast unmöglich ist, in einem Kochgeschirr Fleisch, „Suppe und Gemüse zusammen zu kochen. „Entweder kocht die Suppe ein, oder das Fleisch wird nicht weich j „das Gemüse brennt fast immer an. „Das Fleisch muss daher für sich allein in einem besonderen Koch- „geschirr zubereitet werden, in einem zweiten die Suppe, in einem „dritten das Gemüse. „Ein viertes Kochgeschirr muss, um überall das verdampfte Wasser „ersetzen zu können, zum Nachgiessen verfügbar bleiben. „Also vier Mann mussen stets zusammen kochen. „Sobald man das Gemüse für sich allein kocht, ist die Gefahr „des Anbrennens ganz erheblich vermindert." Op vorenvermelde wijze te werk gaande, is het ook mogelijk, om eenige afwisseling in de bereiding te brengen, en daardoor het met smaak nuttigen der spijzen te bevorderen. Een gelijkvormige voeding, hoe goed die op zich zelf ook genomen moge zijn, zal op den duur tegenstaan. Ka verloop van zekeren tijd, zullen de smaakzenuwen voor dien bepaalden smaakindruk afgestompt zjjn en dus niet meer voldoende geprikkeld worden, waardoor eene dergelijke voeding dezelfde schadelijke gevolgen heeft als eene slechte of onvoldoende. Hetzelfde nadeel is ook verbonden aan een eenigszins langdurig 1) Militar Wochenblatt 1891, 2e Band. „Ueber das Kochen im Felde". Z. 1687.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 19