176 dag een bij Dronfield Siding, 7 mijlen ten Zuiden van de stad, gele gen dynamietmagazijn aan de vlammen prijsgegeven. Den 10en hadden afdeelingen der Boeren, gelegerd tusschen Hopetown aan de Orapje- rivier en Belmont, een treffen met eene eolonne onder den kolonel (rough, die in den ochtend van dien dag uit Oranjerivier station was opgerukt en belast was met het verkennen van den weg in de richting Kimberley. In het Zuid-Westen was nu de toestand vrijwel overeenkom stig met dien in Natal. Ladysmith en Kimberley wachtende op ontzet door troepen uit het Zuiden. In beide gevallen de basis der Britsche ondernemingen van het object gescheiden door terrein, dat den opruk- kenden troepen ruimschoots de gelegenheid aanbood om van de Boeren af te zien hoe dit terrein het voordeeligst kon worden aangewend, in beide gevallen eene snelstroomende sterk gewassen rivier, uitnemend geschikt om de uitvoering der Britsche plannen moeilijker en in hooge mate tijdroovend te maken. In Natal was men ontijdig voorwaarts gerukt, in het Zuid-Westen meende men ook niet te mogen wachten, ondanks het groote gebrek aan geschut en ruiterij. Laten we thans de gebeurtenissen in de Kaapkolonie sedert einde October de revue passeeren, dan leeren we beoordeelen in hoeverre het oprukken tot ontzet van Kimberley omstreeks half November door de omstandigheden gewettigd mocht heeten. Door de dreigende houding der 2000 Yrijstaters bij Bethulië waren de zwakke Britsche afdeelingen gedwongen naar Queenstown te wijken. De Boeren, die zich den volgenden dag halfweg de rivier en Burgers dorp bevonden, wachtten daar op versterking van 3000 Transvalere en Vrijstaters uit Pretoria en Rouxville en trokken na aankomst van dezen in Zuidelijke richting voort tot nabij Queenstown (6 November). Meer Westelijk stond een commando bij Norvalspont op den Kaapschen oever der Oranjerivier en bezette, na versterkt te zijn met 300 man en een Maximkanon, den 4en November Colesberg. Dit commando had den vorigen dag de spoorbrug bij Norvalspont laten springen. Hetzelfde lot deelden de bruggen bij van Zijl, 8 K.M. Noordwaarts van Colesberg (5 Nov.), en bij Achtertang, halverwege van Zijl en Coles berg (8 Nov.). Ten einde het verder oprukken van deze Boerenafdeeling te ver tragen, vernielden de Engelschen tusschen Tweedale en Arundel een

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 200