177 epoorwegtunnel. Met hetzelfde doel deden zij den 1 lea de spoorbrug 15 mijlen Zuidwaarts van Burgersdorp springen. Door detachementen van het leger der federalen te Jacobsdal was de spoorbaan boven Oranjerivier station op eenige punten opgebroken. Nabij dit station en bij Hopetown aan den rechteroever der Oranje rivier hadden Britsche troepen kampen betrokken, waarin zich van af den 9ea November steeds meer troepen verzamelden. Had commandant Grobler met zijn inval in de Kaapkolonie aan vankelijk bedoeld het keeren van een invasie in den Vrijstaat van die zijde en het opwekken tot aansluiting van de Kaapsche stamverwanten, hij wijzigde zijn plannen, toen het duidelijk was geworden, dat het ontzet van Kimberley het eerste nummer van het programma zoude zijn. Hij stelde zich toen tot taak de concentratie van de versterkingen, in de drie voornaamste havens gedebarkeerd en nog te debarkeeren, bij de Aar en bij Oranjerivier station, te beletten. Hiertoe was het noodig de bezettingen der spoorwegaansluitingspunten Stormberg en Nauwpoort terug te dringen. De generaals French en Gatacre, wier standplaats respectievelijk Nauwpoort en Queenstown was, legden het er daarentegen op toe de lijnen voor het troepenvervoer te beveiligen. Hier zij in herinnering gebracht, dat Gatacre, bevelhebber der 3e divisie, met een gedeelte zijner troepen in de tweede week van November in de Kaapkolonie was aangekomen en dat de Engelsche afdeeling, die Stormberg had bezet, deze plaats den 2en ontruimd had om op Queenstown terug te trekken. De generaal French, die zulk een belangrijk aandeel had genomen in de gevechten om Ladysmith, had zich den 3en November te Durban naar Kaapstad ingescheept en sedert het bevel op zich genomen van de Britsche troepen bij Nauwpoort. Op welke wijze deze opperofficier uit Ladysmith wist te ontkomen, werd ons tot heden niet duidelijk. Het waarschijnlijkst is het, dat hij misbruik heeft gemaakt van eene door Joubert aan "White ver leende concessie tot het per trein wegzenden van zieken, vrouwen en kinderen naar Durban. 1) Den 14ea heesch commandant Olivier de beide republikeinsche vlaggen te Aliwal Noord, den volgenden dag wapperden deze ook te 1) Deze ernstige beschuldiging blijve, zoolang hieromtrent geen zekere gegevens bestaan, geheel voor rekening van den schrijver. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 201