178 Colesberg en was daarmede eene breede strook in het Noorden der Kaapkolonie geannexeerd. We zullen over deze en andere inlijvin gen, welke reeds hadden plaats gehad of nog zouden plaats hebben verder zwijgen, omdat dergelijke handelingen, zoolang de oorlogstoe stand niet had opgehouden, niet van blijvende waarde mochten heeten en hoogstens beschouwd konden worden als middel tot het opwekken van enthousiasme. Het optreden der Boeren ten Zuiden van Aliwal Noord kenmerkte zich door groote doortastendheid. Den 11™ stond eene afdeeling te Knapdaar Zuidelijk van Molteno, dus daar waar de beide Ooste lijke spoorwegen door de dwarslijn Stormberg-Middelburg verbonden zijn. Eene andere afdeeling was Oostelijk getrokken om den Engel- schen te beletten eene aanzienlijke hoeveelheid munitie, te Herschel opgelegd, in veiligheid te brengen. Dit detachement bezette den 20™ Lady-Grey ruim 60 K.M. van Aliwal Noord. Den 24™ bezatten de federalen in dit deel der Kaapkolonie Stormberg en Steijnsburg, halfweg Stormberg en Middelburg en stonden dus toen tusschen het legertje van French en dat van Gatacre. Door het laten springen van de spoorbrug bij Steijnsburg (25 Nov.) was de samenwerking van de Britsche generaals in de hoogste mate belemmerd. Drie dagen later werd het gebied Oostelijk van Stormberg door de Boeren geoccupeerd en wapperden hunne vlaggen te Dordrechr, Indwe en Molteno. Het succes der republikeinsche wapenen in de Kaapkolonie droeg natuurlijk ertoe bij, dat zoovele Kaapsche boeren gevolg gaven aan den drang tot het verleenen van hulp aan hunne broeders uit het Noorden. Hoewel velen nog aarzelden, moesten de Britten toch dageljjks ondervinden, dat de sympathie der bevolking niet aan hunne zijde was. Wel greep men niet in massa naar de wapenen, maar men steunde heimelijk en werkte de federalen op allerlei wij zen in de hand, o. a. door het doen ontsporen van treinen. De generaal French bevond zich den 22™ bij Hanover met 3000 man, maakte den 25™ eene verkenning naar Colesberg, maar gevoelde zich niet voldoende krachtig om iets van belang te ondernemen. Hij moest, evenals den 23™ bij Arundel, het veld ruimen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 202