179 Generaal Gatacre was dank zij de gestadig toegevloeide versterkingen den 29cn in staat zijn hoofdkwartier van Queenstown meer Noorde lijk naar Molteno te verplaatsen. Ook hier waren de Engelschen onmachtig om de federalen over de Oranjerivier terug te jagen. Voor- loopig zouden de Britsche generaals al tevreden mogen zjjn, indien zij er in slaagden zich in hunne kampen te handhaven. Commandant Grobler had het terrein tusschen Aliwal Noord en Richmond tot het tooneel zijner werkzaamheid genomen en bedreigde voortdurend de op dat tijdstip vooral zoo belangrijke baanvakken Stormberg-Middelburg en Nauwpoort-de Aar. Aldus was de toestand in de Kaapkolonie toen de generaal Methuen, chef der 1* divisie, den 14en te Kaapstad aangekomen, zich naar het Noorden begaf om maatregelen te beramen tot het ontzet van Kim- berley De divisie was nog niet in haar geheel op Afrikaanschen bodem, het veldgeschut was ontoereikend in getal, de ruiterij was beslist te zwak; French en Gatacre waren de handen gebonden door het optreden der federalen in het Noorden en de woelige houdiDg der Kapenaars in den rug. Den 9en had kolonel Gough van uit het kamp aan de Oranjerivier beproefd in de richting van Kimberley op te rukken, als voorberei ding van den opmarsch van eene 4000 man sterke afdeeling, welke men toen voldoende waande tot het ontzetten der stad. Deze colonne kwam den volgenden dag in gevecht met de voorhoede der federalen onder den commandant van de Merwe, die de kopjes aan weerszo den van den weg ten Noorden van Belmont bezet had. Gough werd teruggeslagen en zag van verdere ondernemingen af. Inmiddels waren de eerste transportschepen den 8en te Kaapstad aangekomen en verzamelden zich de volgende dagen steeds meer troepen. Den 14eD bevonden zich in het kamp op den linkeroever der Oranjerivier verschillende afdeelingen van de le en 2e divisie onder de generaals Wauchope en Colville, welke laatste het bevel daarover voerde. Wauchope was, zooals reeds werd medegedeeld, chef der 3e bri gade, Colville bevelhebber der 1® brigade. We zien hieruit, dat het divisieverband verbroken was; ook het brigadeverband bestond reeds van den aanvang van den oorlog niet meer. Bij Witteputs, 13 K.M. ten Noorden van het Britsche kamp, stond

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 203