180 eene door generaal Prinsloo van uit Jacobsdal vooruitgeschoven af- deeling federalen. De hoofdmacht der Boeren hield zich gereed den opmarsch van de Britsche troepen, inmiddels tot 13000 man aange groeid, waarover generaal Methuen den 20» zelf het bevel had op genomen, te belemmeren. Ondanks het gemis aan voldoende cava lerie en artillerie besloot Methuen de onderneming tot ontzet van Kimberley enkele dagen later uit te voeren. Hij oordeelde het nuttig slechts een kleinen trein mede te nemen om sneller in zijne bewegingen te kunnen zijn. Alvorens tot de beschrijving van Methuen's optreden over te gaan zullen we eerst een uitstapje maken naar Mafeking om ook over den toestand aldaar te kunnen oordeelen. Om en in Mafeking was na den uitval naar Kanonkopje weinig veranderd. Ondanks de geruchten, dat Piumer uit het Noord en naa°r Mafeking oprukte om Baden Powell de hand te reiken, trokken 1500 Transvalers van Mafeking naar Kimberley, omdat daar hunne tegenwoordigheid geëischt werd. Den 5» kon Baden Powell het bericht zenden, dat „alles wel" was, dat zijne verliezen tot dien datum aan dooden bedroegen 2 officieren en 17 minderen, terwijl 4 officieren en 29 man gewoud waren, en dat de Boeren op 11 K.M. van de stad een zwaar kanon hadden opgesteld. Den volgenden dag naderden de belegeraars de stad met hunne loopgraven dichter dan te voren en sneden zij den watertoevoer af, waardoor de bele gerden zich tevreden moesten stellen met wat uit de waterputten kon worden verkregen. Het bombardement werd dien dag en de volgende krachtig voortgezet, vooral uit het Noorden en uit het Zuiden. Den 7» werd weder een uitval gedaan, echter zonder succes. De gevolgen van de schaarschte aan water bleven niet uit. Den 8» werd dysentrie in de stad geconstateerd. Den 11» stelden de Boeren, inmiddels weder dichter bij de stad gekomen, nogmaals 2 zware kanonnen tegen de stad op. Noch van Plumer, noch uit het Zuiden had men sedert 20 October iets vernomen. Kolonel Plumer's voorhoede geraakte den 25» in actie met de bezetting van Derde Poort, 150 K.M. ten Noorden van Mafeking; de Engelschen werden daar teruggeworpen. Den 22» November deed Baden Powell een uitval tegen de

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 204