185 betere gelegenheid tot dekking, was het meerendeel der federalen op den Zuidelijken oever overgegaan en had dus de rivier in den rug. De brug was niet vernield, hetgeen wellicht in verband gebracht moet worden met den hoogen waterstand, die het onmogelijk maakte de rivier op andere wijze over te trekken. Zooals we zien zullen is het bezetten van den Zuidelijken oever oorzaak geweest, dat een deel der federalen zich ontijdig aan het gevecht heeft onttrokken en zich in den loop van den Damiddag over de brug terugtrok, waardoor het der Britsche infanterie mogelijk werd de rivier over te trekken. Met loopgraven, zandzakken en draadversperringen hadden de Boe ren hunne stelling in staat van verdediging gebracht. Omstreeks half vijf in den ochtend vielen de eerste schoten uit de stelling op uitzwermende lanciers en beteden infanteristen, die trachtten de positie te verkennen. De Engelschen rukten in twee brigades naar het object op. De linker gevormd door de 9e brigade, de rechter door de Guards 1). De twee veldbatterjjen en de 4 stukken der marinedivisie waren over beide brigades verdeeld De 18e batterij rechts, de 75e batterij links. Om vijf uur nam het artillerie duel een aanvang op een afstand van 4 K.M., welke afstand voortdurend verminderd werd. Nadat gedurende twee uren door het geschut van beide partijen was gevuurd, rukte de Schotsche garde voorwaarts tot den aanval. Zjj bevond zich op dat oogenblik op 700 M. van de stelling der Boeren, die eerst op dien afstand het geweervuur openden. De Schotten tracht ten te naderen maar konden daarin eerst slagen nadat de Schotsche Hooglanders te hulp waren gekomen. Onder hevig vuur en ten koste van zware verliezen gelukte het dezen bataljons eene droge greppel te bereiken op 500 M. van der Boeren positie. In die greppel ble ven deze troepen uren lang; zij verlieten haar eerst, toen het weifelen der Vrijstaters eene vuurpauze deed ontstaan. Op den Britschen linkervleugel was het evenmin voorspoedig gegaan. Gebruikmakende van den spoordijk was het den grenadiers, den Goldstreams en den Northumberlands gelukt een punt te bereiken waar het terrein eenige dekking bood. 1) Eene brigade gevormd uit 4 bataljons. Zie gevecht 10 December.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 209