gebruik Tan konserven, al bestaat daarin ook afwisseling, waaruit volgt, dat deze voedingswijze evenmin lang kan worden toegepast. Ongelukkigerwijs is, de omstandigheden in aanmerking genomen, bij geen enkel Europeesch leger eene goede toebereiding der spijzen behoorlijk verzekerd. Terwijl men bij de zeemacht reeds van ouds her beroepskoks heeft, is men daarentegen met betrekking tot de landmacht de meeniog toegedaan, dat ieder soldaat zijn eigen potje kan koken. Nu moge dit beginsel vroeger, toen de legers uitslui tend uit beroepssoldaten bestonden, goed zijn geweest, thans kan men dit daarentegen bepaald schadeljjk, zoo niet verderfelijk achten 1). Van een pleidooi yoor het nut en de dringende noodzakelijkheid eener goede toebereiding der levensmiddelen, zal ik mij onthouden, als zijede iets, dat van zelf spreekt en bovendien meer behoort tot het gebied der voedingsleer. Bij het Duitsche leger kookte voor 1895 ieder man steeds afzonder lijk, na dien tijd is bepaald dat Zugsgewijze gekookt moest worden in één ketel. Bij afdeelingen kleiner dan een Zug zorgt ieder man echter voor zich zelf. De nadeelen verbonden aan het persoonlijk afkoken, worden door den heer Layman als volgt beschreven 2): „Sind die Kochlöcher gegraben, die Lebensmittel ausgegeben, so „drangt zich Jeder ans Feuer, wenn er gerade ein Platzchen findet. „Von einer Beaufsichtigung durch den Korporalschaftsführer ist keine „Rede. Hier hat Einer eben den Deckel seines Kocbgeschirrs aufge- 1) Hierin is gelukkig- in den laatsten tijd verbetering gebracht, door in enkele rijken militairen deel te laten nemen aan een cursus aan een of andere kookschool. Bij som mige legers is men een grooten stap verder zelfs gegaan, door beroepskoks in de formatie op te nemen. Zoo is ten aanzien van het Nederlandsche bepaald: „Ter bevordering eener goede bereiding van het eten in de soldaten-keukens, zullen korporaal-koks wor gden aangesteld en wel bij elk regiment infanterie 5, elk reg. cavalerie 3, elk reg. „veld-art. 2 en bij elk ander korp9 2." De korporaal-kok zal een diploma moeten hebben van de Amsterd. huishoudschool of daarmede gelijk staande inrichting. In de keukens, waar een korporaal-kok is, komt de betrekking van korpl planton te vervallen (Telegraaf 2 Juni 1897). Ook in Frankrijk is bij ieder bataljon een vaste kok (cuisinier de profession). Hij is belast met de op leiding van andere koks en staat daartoe om de drie maanden aan het hoofd v an een andere keuken. 2) ,Ueber da9 Kochen im Felde". Militar Wochenblatt 1891, 2e Band. Z. 1685.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 20