191 komst der Engelschen onderricht waren, zooveel is zeker, dat de zoeklichten in de stelling opeens hare bundels over het terrein wier* pen en de geweren der federalen dood en verwarring brachten in de gelederen der Hooglanders, die geen vermoeden hadden reeds zoo nabij de vijandelijke stelling te zijn. Als een der eerste offers viel de generaal Wauchope. Zijne manschappen deinsden terug, tot daar waar eene terreinplooi eenige bescherming bood tegen het vuur der federalen. Gesteund door de geheele Schotsche brigade beproefden de Hoog landers eenige uren later nogmaals den aanval op de stelling. Zij werden evenals in den vroegen ochtend, toen zij hun chef wilden wre ken, teruggeworpen. De houwitser-, de 62® en de 18® veldbatterij, die dezen tweeden aanval met haar vuur hadden voorbereid, bleven de stelling na het mislukken der onderneming beschieten. Een tegenaanval ondernomen door een handjevol Skandinaviërs had aanvankelijk succes. Een kopje op 1300 M. vóór de vuurlinie der Boeren gelegen werd genomen, maar de stoutmoedige mannen, weinig in getal als zij waren, konden zich er niet staande houden tegen de Guards, die van het zestigtal dapperen er 18 doodden en de rest, waaronder 43 gewonden, gevangen namen. Eene omtrekkende beweging gericht tegen den rechtervleugel der Engelschen, werd door dezen tijdig opgemerkt. Het vuur van de G-(rijdende) en de 75e veldbatterij dwong de Boeren van het door zetten dier onderneming af te zien. In den namiddag gelukte het aan Methuen het gevecht af te breken en zijne infanterie onder bescherming der artillerie, die met de uit het kamp te hulp gezonden G. batterij kort te voren versterkt was geworden, uit het vuur te halen. Het gevecht, dat veilig als eene besliste nederlaag voor Methuen mag worden aangemerkt, kostte den Engelschen zeer zware verliezen. 893 man, waaronder 70 officieren, waren gesneuveld, gewond, ge vangen of vermist. Alleen van de zoo bekende Black Watch waren 42 strijders gedood, 182 gewond en 111 vermist. De bondgenooten verloren ongeveer een honderdtal menschen met inbegrip van de verliezen door het vermetele Skandioavische korps geleden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 215