193 zijner werkzaamheid naar het Zuiden uit te breiden. Den 2en De cember ontving hij bericht, dat de federalen, wier meest vooruitge schoven afdeeling zich reeds bij Sterkstroom bevond, van uit die plaats en van uit Steynsburg oprukten om hem, over Maraisburg en Tar- kastad marcheerende in den rug te vallen en zijne verbindingslijn met East London te bezetten. Denzelfden dag bleken de Boeren de telegraaflijnen tusschen Queenstown en de plaatsen Dordrecht, Marais burg en Steynsburg gekapt te hebben. Gatacre begreep, dat van een aanval in den rug voor de Boeren niet veel heil te verwachten was. Hun getalsterkte liet zulk eene agressie niet toe, vooral niet wijl de lijn, zij 't ook zwak, bewaakt werd en versterking dagelijks te wachten was. Inderdaad waren de geruchten sterk overdreven en was het den Boeren er slechts om te doen de Engelschen in de flank te verontrusten. Boven deelden we reeds mede, dat de Boeren hier voortdurend versterkt werden. Deze versterkingen bestonden uitsluitend uit Kaap- sche Boeren, die met de zaak van hunne stamverwanten sympathi- seerende, door de passieve houding der Engelschen aangemoedigd waren openlijk partij te kiezen. Zoo koos den 2en December Venterstad, ongeveer 30 KM. Zuidwaarts van Bethulië de zijde der federalen. Barkly Oost, Lady Grey, Colesberg, Burgersdorp, Steynsburg, Molteno, Sterkstroom en Wodehouse waren in het begin van December volkomen in opstand tegen het Britsche gezag, terwijl het midden der kolonie in een staat van onrust verkeerde, die de Eugelschen op het ergste verdacht moest doen zijn. De toestand van French en Gatacre was zorgelijk en vereischte de grootste omzichtigheid. French verplaatste zijne geheele macht den 2en naar Putterskraal, halfweg Queenstown en Sterkstroom, en trachtte met de Boeren voe ling te houden door het uitzenden van cavaleriepatrouilles. Den 4en kreeg de ruiterij contaot met de Boeren nabij Molteno, den 7en had er eene schermutseling plaats bij Halseton, 27 K.M. Oostelijk van Sterkstroom aan de spoorljjn naar de kolenmijn bij Indwe. De bereden Kaapsche politie moest daar wijken. Den volgenden dag kreeg Gatacre bericht, dat van de federalen 1500 man verschanst waren nabij Stormberg, dat 400 hunner Molteno had-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 217