194 den bezet, terwijl een commando van 800 federalen te Dordrecht stond als voorhoede van eeoe afdeeling, welke uit het Noorden van Jamestown naar laatstgenoemde plaats oprukte. Ondanks deze, thans ernstige bedreiging op zijne rechterflank, besloot Gatacre, nadat zijne macht met een bataljon infanterie (de Loyal Scott-) en een batterjj vermeerderd was (9 Dec.), de Boeren in hunne stelling bij Stormberg aan te grijpen. Zijne troepen tot een totaal van 2500 man, 12 stukken en een viertal Maxima werden van Putterskraal naar Molteno per trein vervoerd en verlieten in den avond van den 9en Molteno met het oogmerk in den vroegen ochtend van den 10en de stelling der Boeren aan te vallen. Hoewel de colonne van Gatacre reeds weken lang op dit gedeelte van het oorlogstooneel geageerd had, schijnt de terreinkennis niet zoo groot te zijn geweest, dat men zonder gidsen zich wist te helpen en juist die gidsen voerden de colonne, al dan niet opzettelijk, in de val. Xn stede van recht op het doel aan te rukken, sloeg de colonne eenige mijlen ten Noorden van Molteno den weg in naar Steynsburg en bereikte na 7 uren gemarcheerd te hebben de vijandelijke stelling, die op slechts vier uur afstand van Molteno gelegen was. Marschbeveiliging had niet plaats gevonden en zoo was het mogeljjk, dat de infanterie omstreeks 4 uur in den ochtend rustig met vieren uit de flank een keteldal in rukkende, plotseling hevig beschoten werd. Of de Boeren tijdig van Gatacre's opmarsch onderricht waren, dan wel of zij 's vijands nadering eerst later opmerkten, is ons niet bekend. Wel weten we, dat op eenige mijlen afstand van het object zwarte gedaanten op de omringende heuvels waren opgemerkt en dat zelfs toen de bereden infanterie niet gebruikt werd om front en flanken te verkennen. De gevolgen van deze groote zorgeloosheid waren daaraan evenredig. De infanterie, van drie zijden beschoten, moest terug, de artillerie trachtte haar terugtocht zooveel mogelijk te dekken. Toen de federalen hun linkervleugel vooruitbrachten werden twee halve bataljons (Northumberlaods en Irish Bifles) naar die zijde gezonden om eene omvatting te voorkomen. Zij werden echter verkeerd geleid, vielen in een hinderlaag en moesten zich overgeven. Nadat Gatacre tot de overtuiging was gekomen, dat die troepen verongelukt waren, gaf

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 218