195 hij het sein tot den terugtocht, die onder het geschutvuur der Boeren in eeoe vlucht ontaardde. Buiten bereik van dat vuur gekomen, gelukte het Gatacre de zijnen te verzamelen en zich tusschen Molteno en Stormberg te verschansen. Hier werd den doodelijk vermoeiden troepen eenigen tijd rust ge gund, en bleek het, dat, behalve de achtergelaten dooden (30) en gewonden (55), vermist waren van de Northumberlands 7 officieren en 230 minderen, van do Rifles 2 officieren en 250 minderen. Drie veldstukken en 2 ammunitiewagens waren den Boeren boven dien in handen gevallen. Het verlies der Boeren, die 800 in getal onder de commandanten Olivier en Swanepoel de stelling hadden verdedigd, bedroeg slechts 5 dooden en 16 gewondeD. Gatacre trok in den loop van den dag nog meer achterwaarts en betrok met het restant zijner troepen een kamp nabij Cijphergat, in den Noordelijken rand van de Oostelijke uitloopers der Zuurbergen. Den 13™ verplaatste hij zich naar Sterkstroom en vervolgens naar Putterskraal om den 17en weder naar Sterkstroom terug te keeren. Dat de federalen niet verzuimden met zijne macht voeliDg te houden, bleek wel uit het vernielen van de spoorbrug tusschen Sterkstroom en Indwe op den 14™ December. Generaal French, dien we bij Nauwpoort verlieten, zag zich den len December gedwongen eene excursie te maken naar Rosmead, het snijpunt van spoorwegen bij Middelburg. De houding der Kapenaars daar en bij Gradoch gaf hem reden tot onrust. Langs de geheele lijn naar Port Elizabeth legde hij in de eerste week van December kleine afdeelingen Kaapsche vrijwilligers; vooral Gradoch ea Rosmead deed hij door deze troepensoort sterk bezetten. Den 5™ maakte hij met zijne geheele macht eene verkenning naar Tweeddale; tot eene schermutseling kwam het toen niet. Teneinde de aankomst van drie treinladingen bereden troepen, hem uit de Aar toegezonden, te dekken, zond hij den 7™ de Nieuw- Zeelandsche bereden infanterie uit ter bezetting van het station Arun del. De voorposten der Boeren werden toen gesignaleerd op 5 K.M. ten Noorden van genoemd station. Twee dagen later werd dat deta-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 219