196 cbement bij Arundel gealarmeerd door de federalen, die in den loop van den dag "Westelijk naar Taaibosch terugtrokken. Na deze scher mutselingen trok een deel van French's macht den 13en uit om de Boeren, wien een oprukken van Arundel naar Nauwpoort werd toegeschreven, terug te werpen. De federalen onder Schoeman moes ten aanvankelijk voor het geschutvuur der Engelschen wijken, maar dwongen de laatsten tot teruggaan, nadat Vrijstaatsche artillerie te hulp was gekomen. Het verlies aan de zijde der Engelschen be droeg 1 man gedood, 9 (waaronder één officier) gewond. De 156 gaf eene herhaling van de schermutseling op den 13en, doch btacht French toch zoover, dat hij zijn hoofdkwartier naar Arundel kon verplaatsen (17 Dec). Den 18en beschoot French met zijne artillerie de hoeve Jasfontein, waarin zich een voorpost der federalen had genesteld. De hoofdmacht bevond zich 5 E.M. meer Noordelijk en dreef de Engelschen na een artillerieduel uit de pas ingenomen stelling. Hoewel French, dank zijne voortdureude doch tevens voorzich tige activiteit, gelukkiger was dan zijn collega Gatacre, was de toe stand in de Kaapkolonie voor de Engelschen alles behalve geruststel lend. Steeds kwamen berichten in, dat tal van Boeren in de kolonie woonachtig, naar de wapenen hadden gegrepen, meer en meer werd het duidelijk, dat afgescheiden nog van Gatacre's echec, de Britsche macht ook op dit deel van het oorlogsterrein belangrijk opgevoerd moest worden, wilde men op eigen gebied althans meester blijven van de gemeenschapswegen. De afval van Yictoria West, op den 19en December deed ernstig vreezen, dat de communicatie tusschen de Aar en Kaapstad zou wor den verbroken. Hier stonden 500 Boeren onder de wapenen gereed om een aanslag op de baan te doen. Den 28eu schijnt een beweging van dat commando in de richting van de spoorbaan inderdaad aan leiding te hebben gegeven tot alarmeering van de Britsche troepen daar aanwezig. De laatste dagen der maand December kenmerkten zich zoowel in het Oosten als in het Westen der kolonie door schermutselingen. French nu eens met zijne geheele macht te Arundel, dan weer te Nauwpoort, wachtte zich wel belangrijke ondernemingen te doen, omdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 220