197 hij slechts over artillerie, cavalerie en bereden infanterie beschikkende, zich daartoe niet in staat gevoelde. Gatacre had den 25en Dordrecht laten bezetten door 150 man der bereden Kaapsche politie en stelde na dien pogingen in het werk om de communicatie met de kolen mijnen nabij Indwe te heropenen. Wat vooral belemmerend op de operatiën in de Kaapkolonie werkte, was eene oogziekte, die zich zoowel bij de paarden der Boeren als bij die der Engelschen in de tweede helft der maand had geopenbaard. Alvorens de verrichtingen om Ladysmith ea van het leger tot ontzet der stad, bij Frère geconcentreerd, te volgen, zij 't ons vergund de aandacht der lezers te vragen voor de handelingen in Beetsjoeaneland en Rho- desië gedurende een deel van November en December. We zullen dan afgehandeld hebben met het Westelijk oorlogstooneel en zijne beide neventooueelen, rechts de Kaapkolonie, links en meer naar het Noorden de invloedsfeer van Rhodes en de zijnen. Kimberley, dat we den 7en November verlieten, kreeg het steeds meer te kwaad, vooral nadat de federalen den 8en met kracht het bombardement op die stad hadden geopend en veel aandacht daarbij hadden geschonken aan de waterwerken, waarvan één der reservoirs reeds den eersten dag door een granaat werd vernield. Dat het vuur der Boeren niet zoo onschuldig was als de corres pondenten het Engelsche publiek wilden doen gelooven, bleek wel, behalve uit de beschadiging aan gebouwen, uit het verlies aan men- schenlevens. Den 25en November, den dag waarop Kekewich heliographische gemeenschap met Methuen kreeg, deed het garnizoen een uitval onder leiding van den majoor Scott Turner tegen het commando Boeren, dat Westwaarts vau de stad bij Lazarethsnek gelegerd was. De federalen, hier 300 man in getal, werden in den vroegen ochtend verrast, een hevig gevecht werd gevoerd en eerst nadat commandant du Toir, die 8 K.M. meer Noordelijk lag, te hulp was gekomen met 100 man, nam de strijd een einde. De Boeren uit hunne schansen gedreven, moesten hunne onvoldoende waakzaamheid duur betalen. Behalve 9 dooden en 17 gewonden verloren zjj 15 man aan gevangenen en 13 gedoode paarden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 221