198 Ten einde het oprukken van het leger van Methuen te bemoei lijken, lieten de Boeren den 26en de tunnels op de lijn ten Zuiden van de stad springen. Bij een uitval der Engelschen in den nacht van den 27en op den 28eB gedaan, waren zij aanvankelijk gelukkig. Vier der Boeren- achansen nabij Cartersboeve werden door de troepen onder majoor Chamier genomen, maar daarna gelukte het den Boeren de Engelschen terug te werpen met een verlies van 21 dooden en 33 gewonden, waaronder vier officieren. Het bombardement tot den 25en geregeld voortgezet, werd op dien dag gestaakt en eerst den 3en December weder geopend. Den 16™ had 's morgens eene schermutseling plaats bij Cooperkamp. De Engelschen moesten na eenigen tijd het veld ruimen. De aanval werd door de Boeren met een verlies van slechts 9 gewonden afge slagen. Vier dagen later trachtte de overste Peakhan met de bereden troepen en een 6tal stukken eene verkenning te doen op Vrijstaatsch gebied; hij werd echter door de Boeren nabij Klippiespan teruggeslagen. Verdere gebeurtenissen van eenige beteekenis vielen deze maand niét voor. Omtrent Mafeking, waaruit den 27™ November bericht ontvangen was dat „alles wel" was, het volgende: Den 30^ dier maand waren de federalen de enceinte der Btad tot 1200 M. genaderd. Zij waren, wijl versterking in het Zuiden noodig was, in aantal verminderd en telden den 8°D December ongeveer 2000 man onder commandant Snijman, die over 4 veldstukken en één belegeringskanon beschikte. Den 12™ gelukte het een schans der Engelschen nabij de stad te vernielen en tevens de insluitingslinie nauwer aan te halen. Het vuur der Britten werd krachtiger en was den 17™ vooral gericht op de Boeren, die in de richting van Marico gekampeerd waren. Dat het geschutvuur der Boeren zijne uitwerking niet gemist had, moge blijken uit de verliezen aan het garnizoen van af het begin der insluiting toegebracht. Twee officieren en 21 minderen, zoomede 12 inboorlingen waren gedood, 6 oflScieren, 47 minderen en 41 Kaffers gewond. Men houde echter in het oog, dat onder deze verliezen begre pen zijn die, welke bij de verschillende acties (waarin de Engelschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 222