SNELVUUR-BERGEATTERlJEtf. Wanneer men het bergmaterieel der verschillende mogendheden beschouwt, merkt men op, dat dit in verreweg de meeste rijken reeds om en bij de 20 jaar oud is, en dat daar, waar de veldartillerie bij de meeste reeds op een snelvuurkanon kan wijzen, bij de eerstge noemde artilleriesoort hiervan nog geen sprake is. Slechts Spanje in 1895 door den nood gedrongen, nam een 4tal systemen berggeschut in beproeving en zond die naar de Filippijnen en naar Cuba j het ver lies dier koloniën is vermoedelijk de reden, dat nergens de resultaten met die kanonnen verkregen, vermeld zijn. Ook Engeland bezigde in den jongsten Soedan-oorlog een nieuw bergkanon en wel een snelvurend. Hiervan zijn eenige gegevens te vinden. Overigens werd tot voor korten tijd niet over berggeschut gesproken. Wat de reden hiervan is? Mogelijk wel moet deze hierin gezocht worden, dat de op militair gebied toonaangevende mogendheden, Duitschland en Frankrijk, tegenover elkaar slechts veldartillerie bezigen en dus alleen zorgdragen daarvan het beste te hebben, de overige legers meesle pende. Dat evenwel het bestaande bergmaterieel niet meer aan alle eischen voldoet, bewijst het feit, dat die mogendheden, die het be hoefden, omgezien hebben naar een beter materieel. Eigenaardig is het, hierbij op te merken, dat zoowel Spanje als Engeland een nieuw materieel zochten, niettegenstaaude hunne tegenstanders in Cuba en de Filippijnen zoowel als in den Soedan niet noemenswaard van artillerie voorzien waren en zij dus niet gedwongen waren een verbeterd systeem aan te nemen om op gelijke hoogte te blijven met hun tegenstanders. Er waren dus andere oorzaken in het spel. Bij den grooten vooruitgang der techniek die bij de veldartillerie het rendement der vuurmonden aanzienlijk heeft doen stijgen moest het ook mogelijk zijn, bij het vastgestelde maximum gewicht, aan het bergkanon grootere ballistische eigenschappen te geven. Zou dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 227