202 reeds een reden zijn voor de mogendheden, die niet op het geld be hoeven te zien om hun bergmaterieel te verbeteren, de Zwitsersche ka pitein Baumlin legt in een studie over berggeschut nog een andere reden bloot, die ook de overige dwingen zal hun berggeschut te veranderen. Deze schrijver verklaart de noodzakelijkheid om uit te zien naar een verbeterd bergkanon, minder uit het feit, dat de bestaande vuur mond achterstaat bij dien van eenige andere mogendheid, maar wel, zegt hij, is dit een gevolg van de groote verbeteringen, die de be wapening der infanterie in de laatste jaren ondergaan heeft. Daarom kan ook nu, du die bewapening voor minstens een tiental jaren niet meer veranderd zal worden, eerst het vraagstuk van een beter berg kanon in behandeling genomen worden. Het bergkanon, zooveel lager staand dan het veldkanon, moet het afleggen tegenover de met het minimaal kalibergeweer bewapende vijandelijke infanterie, terwijl de eigen infanterie aan zijn steun ontgroeid is. Kan deze bewering door getallen gestaafd worden, dan volgt hieruit dat de bergartillerie ook van het Indische leger deu strijd tegen den buitenlandschen vijand niet kan opnemen, en in dien tegen den inlandschen vijand der infanterie niet den steun kan verleenen, dien zij behoeft, en dat dus niet alleen voor de veldartillerie, maar ook voor de bergartillerie eeue verbeterde bewapening urgent is. Beschouwen we den strijd tegen den inlandschen vijand, die nooit over artillerie beschikkende, hoogstens een geweer heeft even goed als het onze, maar dat gewoonlijk eenige systemen achter is. In dit laatste geval is hij slechts tot een 1000 M. tot eenige uitwer king in staat, terwijl op dien afstand het infanterievuur reeds zoo juist en moorddadig is, dat het zekerlijk door de artillerie niet ver beterd zou kunnen worden. Waar de Duitsche manoeuvre-voorschriften aannemen, dat een snelvuur-veldbatterij op afstanden van 800 M. en daar beneden tegenover infanterie niet stand houden kan zonder hare beweegbaarheid te verliezen, zal zeker ook wel die infanterie op 1000 M. meer uitwerking hebben dan een batterij van 7 c.M. K. A. Maar ook op de groote afstanden is nog de uitwerking van b.v. ééa peloton infanterie op een bepaald doel grooter dan die van zulk een batterij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 228