203 Neemt men de gegevens voor 2000 M. dan blijkt, dat, het peloton op 80 middelmatige schutters stellende, dit in éen minuut minstens 800 projectielen brengt op een strook van (vurende met 2 vizieren) 120 100 120 340 M. (LS50 60 M. voor middelmatige schut- ters) met een eindsnelheid van 176 M. De batterij van 6 stukken doet in dien tijd 3 schoten 240 kogeltjes, zij brengt die over een strook van 4X37 200 348 M. (LSgo van het volle projectiel bedraagt 37 M. en de diepte van den spreidingskegel der G\K. kogels wordt aangenomen ongeveer 200 M. te bedragen). Het volle projectiel heeft een eindsnelheid van 202 M., dus zal die der kogeltjes vermoedelijk niet veel meer dan 180 M. bedragen, daar zij door hun ronden vorm spoedig hun snelheid verliezen. Op een ongeveer even groote strook brengt de infanterie met één peloton dus ruim 3 X zooveel projectielen in een bepaald tijdsver loop en daar beide ongeveer gelijke eindsnelheid hebben en een vol doend gewicht (10,5 en 15 gram) moet de infanterie ook meer uit werking hebben. Hierbij werd verondersteld, dat op de een of andere wijze de afstand bekend was. Waar een colonne-commandant het nu noodzakelijk acht op zulk een grooten afstand een inlandschen vijand te verjagen en hij behalve de infanterie een batterij bij de hand heeft, zal hij niet behoeven te aarzelen in de keuze van het wapen en blijft de artillerie aangewezen, omdat zij zoo gemakkelijk den afstand bepalen kan. Heeft hij echter slechts één sectie artillerie, die hoogstens 3 schoten in 2 minuten kan doen, dan zou het reeds aanbeveling verdienen b.v. één peloton of compagnie na het inschieten het artillerievuur te doen ondersteunen. Maar daér, waar het opvoeren der artillerie door moeielijk sawah- of bergterrein belemmerd wordt, terwijl de infanterie gereed is ter plaatse, bovendien het verjagen vlug dient te geschieden, teneinde oponthoud der colonne te voorkomen (- in welk geval de vijand zijn doel bereikt zou hebben-dan zal de colonne-commandant ongetwij feld aan de infanterie de voorkeur schenken, nu niet de moeite en de tijd voor den opvoer der artillerie ruimschoots vergoed worden door een moorddadige en groote moreele uitwerking. Blijken dus de vuursnelheid en de vulling van de GLK. onvoldoende

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 229