10 steeds op zeer primitieve wijze kan toebereid worden, dan wel het eten wordt daarvoor elders bereid en vervolgens opgevoerd 1). Hier heeft men das ook nog wel dezelfde bezwaren, maar toch niet in die mate als bij het Duitscbe leger, waarom het dan ook aan beveling zoude verdienen de combattanten geheel te ontheffen van de werkzaamheden verbonden aan de spijsbereiding en die geheel op te dragen aan non-combattanten. Wanneer men nu daarbij nog in aanmerking neemt de gebrekkige hulpmiddelen, waarover men gewoonlijk slechts beschikken kan, en de bezwaren van allerlei aard, waarmede men te velde te kampen heeft, dan zal, aangezien eene goede toebereiding der levensmiddelen een dringende eisch is, deze aldaar slechts aan bekwame handen mogen worden toevertrouwd, m.a.w. aan menschen, die van het koken een beroep gemaakt hebben. Een reden te meer dus, om in de formaties dei verschillende legers evenzeer beroepskoks op te nemen, als schoen- en kleermakers. Wat nu het materieel voor de spijsbereiding te velde aangaat, zoo spreekt het van zelf, dat dit groote eenvoudigheid aan doelmatigheid moet paren, twee voorwaarden, welke overigens zelden samengaan. Het moet daarom aan de navolgende eischen voldoen: le. Eene goede bereiding, waarin men de noodige afwisseling kan brengeD, behoort in alle weersgesteldheden en in den kortst mogelijken tijd steeds verzekerd te zijn. 2e. Allerhande brandstof, als hout, steenkool, enz., moet gebezigd kunnen worden. 3e. De aanwending der warmte moet doelmatig zijn, opdat de spijzen snel bereid kunnen worden bij een zoo gering mogelijk brand stofverbruik. 4e. De distributie der spijzen moet, door gamellen als anderszins, zeer vlug kunnen plaats hebben, hetgeen thans overal te wenschen overlaat. 5e. De capaciteit behoort zoodanig te zijn, dat de spijzen voor eene compagnie, een eskadron of twee batterijen tegel jjk kunnen gereed gemaakt worden, zonder dit voor zwakkere afdeelingen uit te sluiten. 1) Zooals b. v. als regel is vastgesteld voor veldwachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 22