206 vergen, dat dan ieder kanon op zich zelf niet overtroffen wordt en ook de bergartillerie de beste vuurmond bezit, die te vervaardigen is, ten einde hare zwakke zuster, de veldartillerie, in de moeielijke uren te kunnen steunen. Maar ook dan alleen is eene nieuwe bewapening geoorloofd, wanneer daarmede de bergartillerie in het bezit geraakt van een kanon, dat het tegenwoordige verre achter zich laat en zelfs over eeoige jaren nog niet door een ander kanon overtroffen wordt. Daar het voor de bergartillerie een eerste eisch is, dat zij de infan terie in alle mogelijke terreinen volgen kan zonder hare snelheid te belemmeren en de eigenaardigheid dier terreinen medebrengt, dat het materieel soms niet gereden, dus gedragen moet kunnen worden, is het systeem aan een zeker gewicht gebonden. Om het bergkanon te kunnen dragen moet het in verschillende deelen verdeeld kunnen worden. Ten einde het aantal dier lasten zoo gering mogelijk te maken heeft men liefst een licht kanon. Behalve aan deze algemeene eischen zal het toekomstige kanon meer in 't bijzonder aan de vol gende moeten voldoen le. De dracht en de levende kracht van het projectiel moeten aan zienlijk toenemen. De werkzame dracht tot 4000 M. De levende kracht bij Y0 tot minstens 30 mt. 2e. De munitie uitrusting moet op rainBtens 120 schoten per vuur mond gebracht worden. 3e. De lengte der batterij en marschcolonne moet kleiner zijn dan tegenwoordig het geval is. 4e. De vuursnelheid moet grooter zijn dan thans en op zich daartoe bijzonder leenende doelen gedurende korten tijd hoog opgevoerd kunnen worden; b.v. afwisselen van 5 tot 10 schoten per minuut en per stuk. Deze eischen als basis aannemende verscheen in 1898 zoowel in Sfreffleurs Oesterreichische Miliiarische Zeitschrift van Maart, als in het Schweizerische Zeitschrift für Artillerie und Genie een studie over een toekomstig bergkanon, waarvan hier in 't kort de beschrijving volgt: 1 Materieel. I. Ontwerp van den Oostenrijkschen kapitein Ritter von Fritsch. A. Kanon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 232