211 waarin p 6 p' 0,8 V„ 346 M. en P= 115 R.G., zoo- dat A 2008 Kgm. Per R.G van haar gewicht neemt de affuit 2008 v alzoo op =7,5 Kgm. Na opgemerkt te hebben, dat de door von Pritsch aangenomen belasting op den c.M2 der doorsnede van het projectiel niet zeer hoog was en gemakkelijk tot 135,7 gr. (zie kanon van Krupp Spanje) opgevoerd kou worden, hetgeen een reductie van 75 m.M. geeft en dus leiden zou tot een kaliber van 6,90 c.M. voor het geprojecteerde kanon, brengt het Zwitsersche tijdschrift uit een ballistisch oogpunt eenige bedenkingen in tegen de affuitage. Gevreesd wordt n.l., dat een terugstoot van 7,5 Kgm. per R.G. van de affuit bij een affuithoek van 200°/00 te veel zal ziju en de affuit zal doen omduikelen; hierbij wordt gewezen op het kanon van de firma Nordenfeldt-Cockerill, die een kanon geconstrueerd heeft, met een terugstoot van 7,336 Kgm. bij een affuithoek van 340°/0o. Blijkt nu de affuit van von Fritsch een te grooten affuithoek te hebbeD, dan zou die nog verkleind moeten worden en daar dit alleen kan door verlenging van de staart, zou het gewicht der affuit ver meerderen. Afgezien nog van het feit, dat de practijk dit duikelen zou moeten constateeren, staat het in 8 lasten verdeelde affuitgewicht van 274 KG. nog wel eenige vermeerdering toe, waarbij het juist voordeelig is, dat bij de gewichtstoename de affuithoek tegelijkertijd vermin- 274 dert. Ieder dier draagt nu z=ruim 91 K.G. terwijl de netto draagkracht 115 K.G. is. Bij een arbeidsvermogen bij den terugstoot van 6 Kgm. per K.G. der affuit zou deze 334 K.G. wegen en dus ieder dier 111 K.G. moeten dragen. De constructie van de affuit is dus nog binnen betrekkelijk ruime grenzen te wijzigen. Meer te bestrijden zijn, dunkt ons, ontwerpers denkbeelden over het uitsluitend dragen. Hoewel bij het geheel afzien van trekken de affuit beter aan hare eischen als schietgestel voldoen kan, heeft trekken toch zulke groote voordeelen, dat men voor de nadoelen toe gevend moet zijn. Wanneer bij het niet te trekken materieel ook slechts één draag- O

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 237