212 dier buiten gevecht gesteld wordt, wordt hierdoor het geheele stuk tot bewegingloosheid gedoemd. Bij ontstentenis van draagdieren kan de bediening het materieel wel tijdelijk trekken, maar niet over een eenigszins grooten afstand dragen. En zou dus het gevaar van een stuk te verliezen, of wat even erg is, een gedeelte van één stuk, alleen te voorkomen zijn door per stuk één of meer reservedieren in te deelen. Daar deze methode de gevechtsbatterij evenwel aan zienlijk zal uitbreiden, haar aan meerdere verliezen zal blootstellen, nog meer kans geeft op oponthoud, waar het streven moet zijn een zoo gering mogelijk aantal dieren te hebben, verdient zij geen aan beveling. Bovendien doet het trekken de gelegenheid aan de hand, daar, waar het terrein eenigszins met goede wegen doorsneden is en die zijn voor de bergartillerie met haar smal spoor al heel spoedig goed de krachten der dieren te sparen tot op de oogenblikken, wan neer zij in zwaar sawah- of bergterrein al hunne krachten behoeven. Ten slotte kan het nog voorkomen, dat sommige dieren, door druk king of verwonding tijdelijk ongeschikt zijnde tot dragen, zich nog leenen tot trekken. De draagtuigen zijn op zeer eenvoudige wijze geschikt te maken tot trekken. Bij onze bergartillerie wordt die geschiktheid ontleend aan slechts één draagriem met twee strengen, terwijl wat de slijticg der naafbussen betreft, juist opgemerkt werd, dat die niet schaadt aan de juistheid van het vuur. Het Zwitsersch tijdschrift voor A. en GL betwijfelt ook nog of bij de voorgestelde stuikaffuit de veeren meergenoemden terugstoot zullen kunnen verdragen en zoo ja, of ze dan het omduikelen beletten zul len, aangezien het Zwitsersche bergkanon bij 6 Kgm. en een affuii- hoek van 231 °/00 herhaaldelijk omslaat. II. Ontwerp van den Zwitserschen Kapitein BaumÜD. Hoewel geheel dezelfde ballistische eischen aan een nieuw berg kanon stellende, tracht deze ontwerper toch langs een anderen weg tot zijn doel te geraken en eischt vooral op tactisch gebied minder van het materieel. Vooropstellende dat snelheid van beweging en handelingen bij de bergartillerie geheel uitgesloten zijn en het stel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 238