11 6®. De vervoer baarheid moet zoodanig wezeD, dat de troepen nooit van dit materieel behoeven gescheiden te worden, m. a. w. het mag geen beletsel opleveren voor de beweging der troepen, in dien zin, dat zjj daardoor gebonden zijn aan bepaalde wegen of terreinen. 7e. Gebreken aan het materieel behooren te velde hersteld te kunnen worden, met de aldaar ten dienste staande hulpmiddelen. In verband met vorenstaande eischen kan de oplossing van het vraagstuk der spijsbereiding te velde op twee verschillende wijzen plaats hebben, en wel, naar gelang van het gewicht, dat men aan de daaraan verbonden voor- of nadeelen hecht. In de eerste plaats kan dit geschieden door kookfornuizen benevens het noodige keukengereedschap mede te voeren op voertuigen, draag- dieren dan wel door dragers, welke de troepen steeds volgen. Om dit doel te bereiken, moet het materieel zoo licht mogelijk zijn en tijdens het vervoer slechts eene geringe ruimte innemen, voorts weinig tijd vereischen voor de opstelling op het terrein, wat eveneens het geval moet zijn voor het inpakken en opladen. De heer Hahn beschrijft in zijn meergenoemde brochure: „Die Zubereitung der Speisen im Kriege" een kookapparaat, dat als type hiervoor kan dienen. Dit toestel bestaat uit een rooster van smeedijzer, eenige platen van ijzerblik, welke aan elkaar bevestigd te zamen voor- en boven zijde van het fornuis vormen, een telescopisch in elkaar schuifbaren schoorsteen, benevens een ijzeren geraamte, waarin voor het vervoer alle deelen van het toestel, met het bijbehoorende gereedschap kun nen geplaatst worden, en dat bij de opstelling tevens dient, om meer stevigheid aan het geheel te geven. Het toestel weegt, met hetgeen daarbij behoort 100 K.G. (1) en beeft, in elkaar gezet, den vorm van een teerling, waarvan de rib ben ongeveer 0.5 M. lang zijn. Het groote bezwaar, dat aan dergelijke toestellen kleeft, is de niet te vermjjden vrij groote grondverplaatsing bij de opstelling, terwijl 1) Door enkele deelen van aluminium te vervaardigen kan dit gewicht tot ongeveer 40 K.G. terug gebracht worden. 8. gewicht van aluminium 2,56 en smeltpunt 600° C. S. ijzer 7,8 van smeedijzer 1500° C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 23