228 Uit bovenstaande studiën en uit de gegevens der reeds vervaar digde nieuwe bergkanonnen moet men wel de conclusie trekken, dat de techniek der geschutconstructie thans zoo hoog gestegen is, dat ons bergkanon van 7 o.M. een verouderd kanon te noemen is en omdat het bovendien vrijwel onderaan staat in de rij dier kanonnen, het een der eerste is, dat vervangen dient te worden. Wat het kanon betreft, zijn alle ontwerpers het erover eens, dat 30 mt. arbeidsvermogen niet te veel is voor een kanon van 110 K.G. met kaliber van 7.5 c.M. Tevens merkt men op, dat de schroef- sluiting meer voorstanders vindt, dan de wigsluiting. Met het oog op een behoorlijke uitwerking van het enkele schot is een projectiel van 5 K.G. wel het minimum. Alleen de affuit moet nog een onderwerp van ernstige vergelijkende proeven uitmaken, ook wat de remwjjze betreft. Vooral zou het aanbeveling verdienen eerst eens rond te zien bij de Fransche geschutfabrikanten, alvorens ons tot Krupp te wenden, daar de eersten meer werk schijnen gemaakt te hebben van de constructie van nieuw berggeschut, dan de laatste firma en het boven dien wel aan eenigen twijfel onderhevig schijnt te zijn of diens steeds weder-keerende wigsluiting althans voor snelvuurgeschut wel de beste is. 2'. De Munitieuitrusting. Thans voert de N. I. bergbatterij per stuk mede 36 granaten, 36 granaatkartetsen en 12 kartetsen, die te samen in de munitiekisten verpakt zijn, waarvan elk bevat 3 G., 3 G.K. en 1 K. Aangezien de bergartillerie zoowel als de veldartillerie hoofdzakelijk in den veldoorlog gebezigd wordt en hier de dekkingen een ondergeschikte rol vervullen, zoo is het vuur tegen levende doelen het meest voor komende en zullen bij uitzondering dekkingen onder vuur genomen moeten worden. De bestaande verhouding is dus niet rationeel, daar zij geen rekening houdt met de behoefte. Het nieuwe Duitsche veldmaterieel heeft dan ook een muoitieuitrusting, waarvan slechts 17 pCt uit granaten bestaat. Het bergkanon behoort te beschikken over brisante G., G.K. en K.; de G.K. met tijdschokbuis en de G. eveneens, wanneer het

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 249