12 slechts in den toestand van rust gekookt kan worden. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen, dat de uitrusting met een det^ gelijk kookapparaat niet belet, dat alarm, haastig opbreken uit een bivouak of kamp en dergeljjke, dikwijls in den krijg voorkomende eventualiteiten, ernstige beletselen opleveren voor eene behoorlijke spijsbereiding. De beste oplossing van het vraagstuk zal dan ook waarschijn lijk gevonden moeten worden door de invoering van z.g. keuken wagens, zijnde voertuigen, waarop een fornuis is aangebracht. De constructie van dit materieel moet natuurlijk toelaten, dat deze voertuigen de troepen overal kunnen volgen, zonder dat ongunstige terreingesteldheid een hindernis mag opleveren voor de bereiding der spijzen gedurende den marsch. Door de invoering der keuken wagens zal men dus het groote voordeel verkrijgen, dat zelfs gedurende den marsch gekookt kan worden, zoodat de spijsbereiding daardoor in ieder opzicht veel meer verzekerd is. Een groot nadeel is het evenwel, dat, waar de keukenwagens de troepen absoluut niet kunnen volgen, de spijsbereiding onmogelijk is, tenzij de fornuizen afzonderlijk vervoerd kunnen worden, evenals de eerst beschreven kookapparaten. Een tweede nadeel is, dat door de nvoering der keukenwagens, het aantal voertuigen bij den troep noodwendig vergroot moet worden, doch dit laatste nadeel weegt niet op tegen de daaraan verbonden voordeelen. Als type van een keukenwagen kan dienen het toestel beschreven door Henri Entz in zijne brochure: „Alimentation des troupes en campagne." Dit toestel bestaat uit een fornuis met schoorsteen, bevestigd op een onderstel, dat voorzien is van twee raderen. Het gewicht van den keukenwagen met 48 kookketels, die allen gevuld zijn, benevens brandstof voor 24 uur, bedraagt -t 1600 K.G. Dat van een met 25 kookketels 800 K.G. 1), bij eene lengte van 5 M. voor beide wagens, de bespanning medegerekend. Door een vernuftig samenstel van platen en ringen, blijven de kookketels in het fornuis steeds vertikaal, zoodat geringe oneffen- 1) Dit gewicht kan natuurlijk ook belangrijk verminderd worden, door enkele deelen van aluminium te vervaardigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 24