224 althans mogelijk blijkt het springpunt zoo nauwkeurig te regelen, dat met de brisante G. troepen, achter en tegen dekkingen op gesteld, te treffen zijn. Alle projectielen worden vereenigd met de metalen huls. Wanneer de kurtets in de munitiekisten verpakt wordt, dan is het ook noodzakelijk, daar zij in oogenbiikken van verwarring gebezigd moet worden, dat er niet naar gezocht behoeft te worden en blijft daarom niets anders over, dan in iedere kist één te plaatsen. Op deze wijze zou dus »/5 Ve der munitieuitrusting uit kartet sen bestaan, terwijl deze projectielsoort slechts zelden gebezigd zal worden en minder naarmate de uitwerking van het infanteriegeweer en van de G.K. hooger staat. Bovendien neemt iedere kartets de plaats in van een ander projectiel en kunnen nu in plaats van 14 projectielen per dier bij de bergartillerie slechts 12 projec tielen medegevoerd worden, daar er 2 ter zelfverdediging dienende kartetsen afgaan. Daarom zou het aanbeveling verdienen aan iedere affuit twee kar tetspatronen te bevestigen, de dieren er niet mede te bepakken, maar een zekere reserve b.v. één dier, dragende 12 kartetsen, bij de gevechts- trein in te deelen. Zooals de toestand thans is, is van de projectielen, waarmede een batterij in stelling komt, slechts 3/y hoogstens 4/7 (wanneer G.K. vuur met G. ingeleid wordt) te gebruiken en brengt ieder munitie-aan vullend dier slechts 6 projectielen in de stelling, aangezien het er weder 8 uit moet halen, die in de gebruikte kisten overgebleven zijn. Het gevolg hiervan is, dat het geloop tusschen den gevechtstrein en de stukken meer dan 2 maal zoo groot is, als wanneer ieder dier twee kisten in stelling bracht uitsluitend bepakt met de te bezigen pro jectielsoort, het gevaar grooter wordt, dat de opstelling van den gevechts trein verraden wordt en de kans op verliezen vermeerdert. Aangezien de B.Ct. zich bij den bevelhebber bevindt en dus vol komen op de hoogte is van het onder vuur te nemen doel, hij boven dien tijdig de stelling verkent en zich dus nog eens overtuigen kan van het doel, terwijl inschieten met G. geheel vervalt, waar de G.K, een tijdschokbuis draagt, kan hij tijdig te voren de batterij mededeeling doen van de mede te nemen projectielsoort. Hiermede vervalt dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 250