225 de noodzakelijkheid alle soorten projectielen in één munitiekist te pakken en zou het rationeel zjjn b.v, 20% 15% der kisten, die dan een andere kleur behooren te hebben, te bepakken met G. en de overige met G.K. Men zou op deze wijze dus verkrijgen bij de gevechtsbatterij uitsluitend G.K. en per stuk 2 K. en bij den gevechtstrein een zeker aantal dieren met G., 1 met kartetsen en de rest met G.K. bepakt. Het netto draagvermogen van een munitiedraagdier in Indië is 93 K.G. Hierbij wordt evenwel nog gerekend het gewicht van twee munitiekisten, dat 22,6 K.G. bedraagt, zoodat slechts 70,4 K G. onge veer aan munitie medegevoerd wordt. Wanneer men nagaat, dat von Fritsch met 11 K.G. 79 K.G. munitie medevoert, dan schijnt onze bepakking niet zeer voordeelig. De wijze, waarop de Engelschen in den Soedan-oorlog de munitie van het 7,5 c.M. snelvuur berg en landingskanon vervoerden, lijkt zeer handig en moet blijkbaar een zeer klein verpakkingsgewicht vorderen. De projectielen werden ieder afzonderlijk geplaatst in een blikken koker, waarvan drie in een raam vereenigd. Aan iedere zijde van het draagdier hingen twee zulke ramen, zoodat ieder dier 12 pro jectielen droeg. Iedere patroon weegt 6,4 K.G. dus samen 76,8 K.G. Deze draagwijze biedt bovendien nog het voordeel, dat de munitie op eenvoudige wijze snel te nemen is met drie schoten tegelijk, het geen met het oog op de grootere vuursnelheid wenschelijk is. Wanneer dus het toekomstige projectiel het gewicht van 6,5 K.G. bereikte (Schneider-Creusot) en het complete schot dus zeker niet meer dan 7,5 K.G., dan zouden 12 projectielen hoogstens 90 K.G. wegen en zou het, vooral wanneer een lichten draagbok van plaatijzer geconstrueerd kon worden, niet onmogelijk blijken het munitiedraagdier 12 projectielen te doen dragen, zonder het gewicht der tegenwoordige belasting noemenswaard te overschrijden. Wat betreft de hoeveelheid munitie, waarover per stuk beschikt moet kunnen worden, is het moeielijk getallen vast te stellen. Zeker is het, dat, wanneer de vuursnelheid tot 5 schoten per stuk per minuut opgevoerd wordt, in normale omstandigheden de batterij met eene uitrusting van 72 schoten, indien hiervan slechts 15 20 pCt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 251