226 granaten zjjn, in hoogstens 12 minuten haar munitie kwijt is, en het dus gewenscht is die uitrusting zoo hoog mogelijk op te voeren. Hoewel hiertegen de colonnelengte, die een zoo gering mogelijk aantal dieren eischt, zich ten zeerste verzet, en het bereiken eener uitrusting als die der veldartillerie (Duitschland 169 projectielen) belet, is het toch wel mogelijk haar tot 120 projectielen op te voeren, het geen dan zou leiden tot 10 munitiedraagdieren per stuk. Het getal 120 nemen ook von Fritsch zoowel als Baumlin in hun project aan. Hierbij zij nog opgemerkt, dat bij het volgen der thans gebruike lijke bepakking, waarbij per kist 1 K. medegevoerd wordt, per dier dan slechts 10 andere projectielen gedragen zouden kunnen worden en dus 12 munitiedraagdieren per stuk benoodigd zouden zijn, waardoor dan 24 kartetsen per stuk beschikbaar kwamen. Hierom verdient deze bepakkingswijze bij een grootere munitie uitrusting zeker geen aanbeveling. 3e. Vuursnelheid. „Ook in de toekomst zal het gevecht door den strijd der beider- „zijdsche artillerieën, en wel op grootere afstanden in ieder geval „op 3000 M. of daarboven ingeleid worden. Onder overigens ge lijke verhoudingen zal op dien afstand die artillerie het overwicht „op den vijand behalen, die vroeger ingeschoten is, alzoo die, die „beter schiet en eenmaal ingeschoten, den vijand ook na dien „tijd nog met geooncentrurd vuur overstelpen kan. Is hier dus „tijdelijk een grootere vuursnelheid dan de tegenwoordige noodig, „zoo kan toch niet en wel wegens het groote munitieverbruik „gedurende de inleiding van den strijd op een voortdurend massa- „snelvuur gerekend worden. Op het goede schieten, niet op het „snelle schieten komt het aan. Wij gelooveD, dat die geschutcon- „structie te verkiezen is, die op normale, niet op uitzonderings gevallen gebaseerd is." Aldus werd in Streffleurs O. Mil. Zeitschrift geredeneerd bij eene vergelijking tusschen het Fransche en Duitsche veldgeschut. Is bij het eerste alles opgeofferd aan de snelheid van het vuur, dat een maximum van 20 schoten per minuut per stuk bereiken kan, bij het

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 252