227 laatste is alles gezet op de uitwerking van het enkele schot en door eenvoudige remmiddelen, lading en richting de vuursnelheid opge voerd tot normaal 5 en hoogstens 10 schoten per stuk en per minuut. Daar nu ook vooral het bergmaterieel sterk en weinig gecompli ceerd moet zijn, teneinde de bruikbaarheid te velde zoo hoog moge lijk op te voeren, en voor de bergartillerie nog meer de eisch geldt van zuinigheid met de munitie door geringe uitrusting en moeielijke aanvulling, zal haar eene vuursnelheid als die van het Fransche veldgeschut ten eenen male onnut zijn, want zij zal ze nooit durven toepassen. Trouwens de eenvoudigheid der constructie veroorlooft niet middelen toe te passen, die den terugloop geheel opheffen en het kanon onbeweeglijk doen blijven. Een normale vuursnelheid van 5 schoten in de minuut per stuk bij juist gericht vuur, zal dan wel een maximum zijn, bij de moge lijkheid op kortere afstanden en bijzondere gevallen eene vuursnelheid van 10 schoten te bereiken. Het Engelsche snelvuurbergkanon, dat echter reeds met glycerine gevulde remcylinders gebruikt, heeft een normale vuursnelheid van 7 schoten en een maximum van 10 schoten per minuut. Het snellere vuur zal dus uitsluitend verkregen moeten worden 1® door doelmatige plaatsing der richtmiddelen, zoodat tegelijk ge laden en gericht kan worden; 2® door gebruik te maken van een patroon3® door centrale ontsteking, waardoor het nemen en plaatsen van het pijpje vervalt; 4® door een veerende beperking van den terug loop, waardoor het stuk van zelf weder in batterij loopt en de rich ting alleen een kleine verbetering behoeft. 4e. Samenstelling der batterij. Het hierboven voorgestelde materieel eischt per stuk voor het vervoer 4 draagdieren benevens 10 munitiedraagdieren, dus 14 draag- dieren per kanon. Een batterij van 6 stukken zou dus tellen 6 X 14 84 dieren. Hierbij moet men nog rekenen het bereden kader, de dieren met de observatieladder(s) en, op 4 reserve kartetsen per stuk rekenende, nog twee met die projectielsoort bepakte dieren. Alzoo zou zonder bagagetrein of reserves de batterij tellen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 253