233 „aardsch slijk" van de zijde des wervers, zou de verwijdering van den bevenden dronkaard bepleit kuDnen worden als zijnde eenen maatregel in het belang van het leger, de andere hierboven genoemde oorzaken mogen ons eene waarschuwing zijn dat het volmaakte nimmer te bereiken is. Het valt echter niet te ontkennen, dat juist deze omstandigheid noopt om datgene te doen wat ivel binnen het bereik ligt. Is de meening juist, dat in het gebrekkige onderwijs de grondoor zaak ligt, dan zal ook een afzonderlijk korps onderwijzers, die bewezen hebben een achterljjk individu tot een goed schutter te kunnen vor men, de metselaars zijn aan wien het leggen der fundamenten van het gebouw toevertrouwd moet worden, dan zullen bouwkundigen niet gemist kunnen worden om het geheel architectonisch op te trek ken, terwijl, ter wille van het éénhoofdig gezag, een inspecteur het systema „stelsel" zal maken. Dan, de natuurkunde leert het, de bestanddeelen van een galva nisch element naast elkander geplaatst, roepen geen anderen toestand in het leven. Er is meer voor noodig om de potentieele energie om te zetten in electrisch arbeidsvermogen dan het bezit van zwavelzuur, zink, koper en kopervitriool: de empirie bewijst het, dat men ook de deelen gelegenheid moet geven om op elkaar in te werken. Eerst dan wordt wat sluimert, wakker, wat dood was, levend En de vraag is gewettigd of van de latente kracht voldoende partij is getrokken door de Depot-Bataljons te laten werken zonder voeling met elkander te hebben, zonder de gelegenheid in het leven te roepen om door eenen geleiden naijver het onderwijs te verbeteren en te volmaken. De psycholoog verkreeg als resultaat zjjner bespiegelingen en nam als waarheid aan, dat een motief als eerzucht, hebzucht, haat, enz noodig is om de latente kracht om te zetten in: „willen". "Wel leert de ervaring, dat de een zija leven opoffert om roem te verwerven, terwijl den andere de lauwerkrans volkomen onver schillig laat, dat hier een vermogen ten offer wordt gebracht om de eer te redden en zij ginds verkocht wordt voor eene luttele som gelds,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 259