13 heden van den weg, hellingen, ecz. geen beletsel opleveren voor de spijsbereiding gedurende den marsch. Uit den aard der zaak behoort het tot het gebied der techniek om bedoeld materieel zoo doelmatig mogelijk in te richten voor het vervoer van vivres, brandstof en water en dat het ook zoo noodig voor andere doeleinden dienstbaar gemaakt kan worden 1), waardoor men ander materieel wellicht zoude kunnen verminderen. Wat be treft het aantal der kookfornuizen of keukenwagens, zoo zijn twee ft vier 2) van dergelijke toestellen per bataljon infanterie en naar verhouding een gelijk: aantal voor de andere wapens ruim voldoende te achten. Ofschoon bij verschillende legers reeds proefnemingen met boven omschreven materieel hebben plaats gehad 3), schijnt de kans tot definitieve invoering daarvan toch gering, niettegenstaande die proefnemingen over 't algemeen niet ongunstig z{jn uitgevallen. Wel licht is dit toe te schrijven aan het feit, dat alleen de keukenwagens volkomen voldaan hebben en dat men, door de invoering daarvaD, noodwendig het getal der voertuigen zoude moeten vermeerderen. In welken zin men evenwel het vraagstuk van de spijsbereiding te velde wil oplossen, wenscheljjk is het in ieder geval ook voor het Ne- derlaDdsch-Indische leger daaromtrent spoedig tot een besluit te komen. A A. J. C. Hookn. 1) Vervoer van munitie, pioniergereedschap, enz. 2) Naar gelang van de capaciteit en of men al dan niet den eisch stelt, dat alle troepen nagenoeg gelijktijdig in het bivouak eten. 8) Zie o. a: le. Neue Mil. Blatter Februari 1878. 2e. Neue Mil. Blatter November 1876. 3e. Mil. Wochenblatt No. 8 van 1894. 4e. Zeitung *59 1894. 5e. Internationale Revue über die gesammten Armeen und Flotten Januari/Maart 1888. 6e. Alimentation des Troupes en Campagne Fourneau-Entz bladz. 20 t/m 26. 7e. Die Zubereitung der Speisen im Kriege von Hahn. 8e. B. F. K. No. 12. Omtrent de Schogersche keukenwagen. Deze wagen, die be stemd is om als mobiele keuken te worden gebezigd, heeft bij een proef, gehouden bij het He bataljon van het 50e Pruisische Reg. Inf. zeer goed voldaan. In 2 1/2 uur werd daarop het eten bereid voor 340 a 86fr man. De voor de bereiding der spijs benoodigde hoeveelheid hout woog ternauwernood 40 K.Gr.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 25